Tak trochu jiná procházka Prahou
Praha je proslulá bohatou historií i malebnou architekturou, skrývá však také temnější zákoutí opředená tajemstvími, jež mnohdy nahání mráz po těle. Projděte se po stopách legend a navštivte tato zajímavá a netradiční místa.

Zdroj: V. Groulík – Archv Kanceláře Senátu; originál z cs.wikipedia
Místo čísel symboly
Dlážděná, Strahovská, Krokevní a Ostruhová, dnes Nerudova ulice s bohatou historií a typickými domy na Malé Straně, jež strmě stoupá k Pražskému hradu. Říká se, že se tu potulují duchové bezhlavých rytířů a ohnivců s pytlem peněz.
Jednou ze zajímavostí této ulice jsou domovní znamení, která v dřívějších dobách nahrazovala čísla popisná. Navštivte také kostel U Kajetánů, antikvariát U Zlaté číše, vyjděte po Radnických schodech do Loretánské ulic, nebo se vydejte se na Pražský hrad a užijte si panoramatický výhled na Prahu.
Klášterní kostel s uťatou rukou
Bazilika sv. Jakuba nedaleko Staroměstského náměstí s uťatou rukou … Ruka patřila zlodějíčkovi, který se pokusil ukrást šperky darované soše Panny Marie přímo v kostele. Traduje se, že soška lapku znehybnila a ráno mu ji kat usekl. Ruka dosud visí v kostele jako výstraha dalším nenechavcům.
Po stopách Golema
Procházka židovským městem až k legendárnímu Golemovi je dalším tipem na historickou procházku centrem. Zastavte se v synagoze zapsané v Guinessově knize rekordů, právě zde by totiž podle legendy měl odpočívat Golem, hliněný obr stvořený rabi Löwem.
Zda je už čas oběda poznáte na hodinách, jejichž ručičky se točí obráceně.
A další čísla, tentokrát z Karlova mostu
Karlův most, ikonický symbol Prahy, je opředen nejrůznějšími legendami. Patří k nim i podivná řada lichých čísel: 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1, která se čtou stejně popředu i pozpátku. Říká se, že tato čísla skrývají tajemný kód, jenž vede k pokladu ….
Inu, možné to je, především se však jedná o datum a čas položení základního kamene, tedy 9. 7. 1357 v 5:31. Tato magická kombinace, vybraná Karlem IV. a jeho astrology, měla mostu přinést štěstí a ochránit ho před zničením. Najdete je?
Kromě mostu samotného můžete obdivovat jeho krásu, najděte sochu Jana Nepomuckého, dotkněte se pejska na podstavci a šeptem mu svěřte své přání. Prý se splní.
Karlův most: Prague City Tourism
Nejužší ulička
V srdci Malé Strany, nedaleko Karlova mostu, se nachází unikátní ulička, která je tak úzká, že tam provoz řídí semafor. Tato bezejmenná ulička spojuje ulici U Lužického semináře s útulnou zahrádkou restaurace Čertovka na břehu Vltavy.
V minulosti ulička sloužila jako přístupový koridor k řece a dodnes je svědkem bohaté historie Prahy. Domy nad Čertovkou kdysi obývali měšťané a řemeslníci a v klenutém sklepě domu se nacházela kovárna a tesařská dílna. Dnes je tato úzká ulička oblíbenou turistickou atrakcí a připomíná skromné poměry a důmyslnou architekturu Prahy z dob minulých.
Umělá jeskyně ve Valdštejnské zahradě
Valdštejnská zahrada, manýristicko-barokní skvost v srdci Prahy, uchvátí návštěvníky hned na první pohled. Svou rozlohou 1,7 hektaru a propojením s Valdštejnským palácem, sídlem Senátu, nabízí jedinečný zážitek.
Vedle živých plotů, vodních prvků, sochařské výzdoby, voliéry pro exotické ptactvo či monumentální stavby - sala terrena – se pyšní unikátní umělou krápníkovou stěnou s jeskyněmi (grottami).
Prozkoumejte tajemné chodby a najděte sošky žab, ještěrek či bazilišků.
Anežský klášter, gotický klenot Prahy
Anežský klášter, založený ve 30. letech 13. století sv. Anežkou Českou, patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Prohlídkový okruh mapuje historii kláštera a umožňuje přístup do všech důležitých prostor, včetně oratoře sv. Anežky, svatyně Salvátora a kostela sv. Františka s ostatky krále Václava I.
Klášter nabízí i relaxaci v zrekonstruovaných zahradách a program pro rodiny s dětmi. V patře se nachází expozice středověkého umění ze sbírek Národní galerie Praha. Vstup do klášterních zahrad je zdarma.
Ostrov s bohatou historií a památkami? Kampa
Kampa, ostrov dříve oddělený od Malé Strany vltavským ramenem Čertovkou, je dnes s pevninou propojená mostem a nabízí klidnou oázu v rušném centru Prahy.
Hlavní dominantou Kampy je Museum Kampa sídlící v bývalém Sovově mlýně a vystavující rozsáhlou sbírku moderního a současného umění. Za zmínku stojí i Lichtenštejnský palác, pomník Josefa Dobrovského anebo renesanční dům U Zlatého lva.
Projděte se půvabným zeleným zákoutím, jakými kdysi Jan Werich či ilustrátor Jiří Trnka nebo jenom relaxujte na břehu Vltavy.
Kampa: Prague City Tourism
Ve výčtu zajímavostí bychom mohli pokračovat dál a dál … Tak, možná ještě něco málo:
- Tvář Josefa Václava Myslbeka na soše sv. Prokopa na Václavském náměstí, kde sochař zvěčnil svůj obličej na podstavci sochy.
- Hodiny na Staroměstském orloji, které umí měřit čas staročeský, babylonský, středoevropský, staroněmecký, hvězdný, ...
- Petřín s rozhlednou a zrcadlovým bludištěm.
- Vyšehrad a jeho kasematy nebo rotunda sv. Martina.
- …
Přejeme vám mnoho ojedinělých a nezapomenutelných zážitků.
Autor: redakce PROPRARODIČE (zdroj informací a foto: prague.eu a wikipedia.org )