Tajemný plavební kanál knížete Schwarzenberga: Od dřevní dálnice k turistickému ráji
V srdci Šumavy se skrývá pozapomenutý klenot - Schwarzenberský plavební kanál. Dříve rušná dálnice pro dopravu dřeva, dnes klidné útočiště pro turisty a cyklisty.

Zdroj: cs.wikipedia.org
Tento unikátní vodní systém vybudovaný koncem 18. století na popud knížete Jana Nepomuka I. ze Schwarzenberga propojil povodí Vltavy a Dunaje a umožnil tak snadnou dopravu dřeva z těžko dostupných šumavských lesů do Vídně.
Myšlenka propojení Severního a Černého moře vodní cestou existovala již za Karla IV., ale teprve Schwarzenbergovi se podařilo tuto ambiciózní vizi realizovat. Složitá stavba probíhala ve dvou etapách a trvala celkem 33 let.
Vedle zajímavé historie je kanál plný technických unikátů. Na 44 kilometrech nalezneme fascinující ukázky technického umu tehdejších stavitelů, včetně tunelu u Jeleních Vrchů, smyků a propustí.
Po ukončení plavby dřeva v roce 1962 začal kanál chátrat. Znovuzrození zapomenuté památky se až po roce 1989 ujali nadšenci sdružení v Bratrstvu Schwarzenberského plavebního kanálu spolu s Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky. Díky jejich úsilí se podařilo zrekonstruovat 15 kilometrů vodní cesty, která byla prohlášena technickou památkou.
Dnes je Schwarzenberský kanál ideálním cílem pro milovníky historie, technických památek a krásné šumavské přírody. Podél kanálu vedou turistické a cyklistické trasy, které vás provedou malebnou krajinou a seznámí s fascinujícím příběhem této vodní cesty.
Nechte se okouzlit tajemnou atmosférou Schwarzenberského kanálu a vydejte se na cestu za poznáním a odpočinkem!
Zde je několik našich tipů:
Projděte se po zrekonstruovaném úseku kanálu u Jelení a prozkoumejte tunel.
Vydejte se na cyklovýlet po trase podél kanálu a užijte si krásné šumavské scenérie.
Navštivte Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu a dozvíte se více o historii a technickém řešení kanálu.
Schwarzenberský plavební kanál je kus historie, technický unikát a okouzlující kout Šumavy, který čeká na vaše objevení.
Autor: redakce PROPRARODIČE