Světový den boje proti rakovině
Čtvrtý únor je příležitostí zamyslet se nad tím, co udělat pro své zdraví a pro snížení dopadu jedné z nejzávažnějších a také často smrtelných chorob. Každoročně si připomínáme významný den věnovaný všem lidem, kteří onemocněli rakovinou, ale také osvětě a opatřením, která přispějí k menšímu zatížení touto nemocí.
Zdroj: Pixabay.com
Cílem Světového dne boje proti rakovině je zvýšit informovanost a povědomí o této zákeřné nemoci; současně má podpořit prevenci a podnítit veřejnost, aby více přemýšlela o závažnosti, četnosti i příčinách onemocnění.
Organizace a jednotlivci po celém světě pořádají různé akce, kampaně a osvětové aktivity k podpoře boje proti rakovině. Tento den je důležitou příležitostí ke vzájemné podpoře a sdílení informací.
Přestože je lékařský pokrok v oblasti léčby rakoviny velmi významný a vede ke zlepšování diagnostiky i cílenější léčbě některých variant nemoci, stále se odborníci potýkají s mnohými formami na léčbu velmi náročnými. I proto vyvolává diagnóza silné emoce a obavy nejen pacientů, ale i u jejich blízkých.
Světový den proti rakovině chce zdůraznit, že prevence a raná diagnostika představují klíčové faktory v boji proti této nemoci. Edukace veřejnosti o rizicích, způsobech prevence a důležitosti pravidelných screeningů pomáhá snižovat výskyt a zlepšuje prognózu.
Rizik zvyšující potenciál onemocnění rakovinou je mnoho, a to včetně genetických predispozic. Důležité je ale zdůraznit, že správným způsobem života a prevencí lze nemoci předejit či některá rizika minimalizovat.
Na první místě je a bude zdravý životní styl – tedy pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava s omezením tuků zaměřená na průmyslově nezpracované potraviny, bohatá na ovoce a zeleninu. Samozřejmostí je pak omezování konzumace alkoholu a absence kouření.
Pravidelné lékařské prohlídky a screening mohou pomoci odhalit rakovinu v raném stadiu, což zvyšuje úspěšnost léčby.
Na všeobecnoupreventivní prohlídku má v České republice nárok každý občan 1× za dva roky. Ženy kromě toho od 15. roku věku mají nárok na gynekologickoupreventivní prohlídku 1× ročně. Podezřelé změny v oblasti hlavy a krku může odhalit i zubní lékař: zubnípreventivní prohlídky u dospělých by se měly konat nejméně 1× ročně s cca 11měsíčním odstupem, ale po pojišťovny hradí i tzv. pravidelnou prohlídku, která následuje 5 měsíců od provedení preventivní prohlídky.
Samostatnou kapitolou jsou screeningovéprogramy, které jsou zaměřeny na včasný záchyt zhoubných nádorů prsu (www.mamo.cz), děložního hrdla (www.cervix.cz) a tlustého střeva a konečníku (www.kolorektum.cz).
Světový den boje proti rakovině spojuje lidi, poskytuje informace i podporu a připomíná důležitost globálního úsilí v této oblasti. Zároveň jím můžeme vyjádřit vděčnost a uznání těm, kteří se věnují léčbě, výzkumu i dobrovolnickým aktivitám.
Autor: redakce Proprarodiče.cz (zdroj informací: nzip.cz)