Směrnice o evropském průkazu osob se zdravotním postižením a evropském parkovacím průkazu
Směrnice si klade za cíl usnadnit život osobám se zdravotním postižením při cestování v rámci EU. Toho chce dosáhnout zavedením evropského průkazu osoby se zdravotním postižením a evropského parkovacího průkazu. Tyto průkazy by měly být uznávány ve všech členských státech EU a umožnit osobám se zdravotním postižením přístup ke stejným službám a výhodám, jako mají osoby se zdravotním postižením v dané zemi.
Zdroj: freepik.com
Hlavní body
Vzájemné uznávání: Průkazy budou platné ve všech zemích EU a umožní přístup k různým výhodám, jako jsou slevy, přednostní vstup, parkovací místa atd.
Jednotný formát: Průkazy budou mít jednotný evropský formát, což usnadní jejich kontrolu a ověření.
Digitální verze: Kromě fyzické podoby bude možné mít průkazy i v digitální formě.
Oblasti použití: Průkazy se budou vztahovat na širokou škálu oblastí, jako je kultura, volný čas, doprava, zdravotnictví atd.
Osobní asistenti: Osobní asistenti osob se zdravotním postižením budou moci využít výhod spojených s průkazem, pokud doprovázejí osobu se zdravotním postižením.
Flexibilita: Členské státy budou mít určitou volnost při implementaci směrnice, například při rozhodování o tom, zda budou vydávat digitální verzi parkovacího průkazu.
Důvody pro zavedení směrnice
Zlepšení mobility: Usnadnění cestování a přístupu ke službám pro osoby se zdravotním postižením.
Odstranění diskriminace: Zaručení rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v celé EU.
Zjednodušení administrativních postupů: Zrušení potřeby opakovaného dokazování zdravotního postižení v různých zemích.
Zvýšení povědomí: Zvýšení povědomí o potřebách osob se zdravotním postižením a podpora inkluzivní společnosti.
Závěr
Zavedení evropského průkazu osoby se zdravotním postižením představuje významný krok směrem k vytvoření inkluzivnější Evropy, kde budou mít osoby se zdravotním postižením stejné možnosti jako ostatní občané.
Poznámka: Tento výtah je pouze shrnutím nejdůležitějších bodů směrnice. Pro úplné informace je nutné se seznámit s celým zněním směrnice.
Zdroj: Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, z.s.