Sestra radí - jak na syndrom diabetické nohy
Cukrovka (diabetes mellitus) je nenápadné a ve své podstatě velmi nebezpečné onemocnění, a to zejména pro své pozdní komplikace. Jednou z nich může být vznik takzvané diabetické nohy. Jak vážný tento stav je, jak se diabetická noha pozná a existuje nějaká prevence?
Zdroj: malyra
Mnoho pacientů nepřikládá dietě při onemocnění cukrovkou veliký význam nebo o své nemoci vůbec neví. Syndrom diabetické nohy je jednou z nejobávanějších pozdních komplikací tohoto onemocnění. Podílí se na něm snížená citlivost v prstech a plosce dolní končetiny a zhoršené cévní zásobení v této oblasti, při kterém daleko rychleji dochází k tvorbě otlaku než u zdravé nohy. Úspěšnost léčby cukrovky velmi záleží na spolupráci pacienta a na dodržování léčebných režimových opatření, zejména dodržování vhodné diabetické diety s omezením sladkostí a cukru a sledování hladiny krevního cukru pomocí glukometru. Otlak může být předzvěstí a také často bývá prvním signálem této velmi nepříjemné a závažné komplikace cukrovky. Nedodržování dietních opatření a dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi vedou k neviditelnému poškozování nervů a cév v noze, které je příčinou otlaku. Otlak se projevuje nejprve zarudnutím, puchýřem, který nemusí prasknout, ale může dojít i k tmavnutí až k černání. Toto je velmi alarmující příznak, který by každý pacient měl neprodleně konzultovat se svým praktickým lékařem nebo diabetologem. I drobný neléčený defekt může vést k šíření zánětu až ke kosti, v krajním případě s nutností následné amputace.
Mimo výše uvedeného jsou u diabetiků velmi časté také nadměrně zrohovatělá kůže, puchýře, častější mykózy (plísně) a kuří oka. Drobné praskliny nebo odřeniny mohou být snadno přehlédnuty a jsou poté zdrojem infekcí. V takto postižené končetině se infekce daleko rychleji a skrytě šíří.
tým Malyry
Dodržováním následujících zásad lze z velké části zabránit rozvoji syndromu diabetické nohy:
Dodržujte pravidelnou a důslednou hygienu dolních končetin.
Každý den si nohy prohlédněte.
Pečujte o pokožku nohou za pomoci krémů, udržujte kůži hydratovanou a také pravidelně nanášejte krémy či roztoky k léčbě plísňových onemocnění kůže a nehtů.
Nehty pravidelně stříhejte.
Na odstraňování zrohovatělých míst nepoužívejte ostré nástroje (informujte svoji pedikérku).
Nechoďte naboso.
Noste pohodlnou a dobře padnoucí a co nejvíce vzdušnou obuv s širokou špičkou.
V případě, že si sám nedokážete nohy denně takto ošetřovat, požádejte někoho v rodině o pomoc.
Docházejte pravidelně na pedikúru.
V případě, že vaše pedikérka se bojí o vaše nohy pečovat, vyhledejte pracoviště, které má dostatečnou odbornost.
Zdroj: malyra.cz