Senior se ke mně stěhuje, začínám o něj pečovat
Pokud jste se rozhodli o svého blízkého pečovat a nastěhujete si ho k sobě domů, bude nejspíš nastávající období pro vás velmi náročné – ať organizačně, protože bude potřeba zařídit spoustu věcí, tak i psychicky, protože takto velká změna způsobuje značný stres a je potřeba najít novou rovnováhu ve vztazích.
Zdroj: pixabay.com
Co by vám mohlo pomoci a na co byste neměli zapomenout?
1. Zabezpečit zdravotní péči pro vašeho blízkého
- Promyslete změnu praktického lékaře a případně jiných odborných lékařů (kteří budou blíž vašemu bydlišti), nechte si přeposlat zdravotnickou dokumentaci
- Pokud je potřeba ošetřovatelské péče (např. aplikace infúzí, injekcí, podání léků, odběry krve, převazy ran nemocného apod.), lékař vám může předepsat domácí zdravotní péči (poskytovanou zdravotní sestrou).
- Podle zdravotního stavu zvažte potřebu navštěvovat geriatrickou ambulanci (může být nápomocná zejména v případě nastupující demence a jiných chronických nemocí souvisejících se stářím).
- Zvažte, jestli by vám nepomohly nějaké kompenzační pomůcky. Můžete si je přechodně zapůjčit, vyzkoušet a případně ty vyhovující pořídit.
2. Zvažte vaše pracovní možnosti, informujte se o možnosti dávek
- Zamyslete se, jestli je možnost skloubit vaše pracovní povinnosti a péči
- Můžete využít možnosti krátkodobého ošetřovného, případně dlouhodobého ošetřovného
- Pokud jste dali v zaměstnání výpověď kvůli péči, zaevidujte se na Úřadu práce, kde můžete zažádat o podporu v nezaměstnanosti, požádejte o PŘÍSPĚVEK NA PÉČI
- Požádejte o další možné příspěvky: PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU (pokud blízkého opakovaně někam doprovázíte), PRŮKAZ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ OSOBY (poskytuje další výhody a úlevy), o kompenzační pomůcky (plná/částečná úhrada zdravotní pojišťovnou na základě lékařského předpisu, popř. je možné požádat Úřad práce o PŘÍSPĚVEK NA ZVLÁŠTNÍ POMŮCKU.
3. Uvažujte nad změnou trvalého bydliště seniora, případně alespoň nad změnou jeho kontaktní adresy.
- Provést změnu je vhodné, pokud se senior stěhuje dále od původního bydliště a bude u vás pobývat dlouhodoběji. Je totiž důležité, aby se k němu všechny podstatné dokumenty zasílané poštou dostaly včas.
- Pokud adresu změníte, ujistěte se, že všechny významné instituce budou s novou adresou obeznámeny (zdravotní pojišťovna, lékař, banka, Česká správa sociálního zabezpečení, telefonní operátor apod.).
4. Někdy je potřeba také upravit domácnost tak, aby se v ní seniorovi lépe pohybovalo.
- Můžete se inspirovat např. v Edukačním videu pro neformálně pečující – 01 Úprava domácího prostředí.
5. Nebuďte v tom sami.
- Kontaktujte širší rodinu, případně hledejte možnosti pomoci, ať již terénních nebo ambulantních služeb.
6. Již od počátku se pokuste nastavit model péče, který bude dlouhodobě funkční a neúměrně vás nezatíží.
- Domluvte se na tom, jak se mohou ostatní podílet na péči – nákupy, vaření, doprovody k lékaři, vyřizování úředních záležitostí, obstarání hygieny, návštěvy, finanční podpora apod. Nebo si mohou vzít blízkého občas k sobě na „dovolenou“, aby si mohl hlavní pečující odpočinout.
7. Nestyďte se požádat o pomoc, radu.
- Můžete využít různé poradny nebo služby pro pečující.
8. Nezapomeňte pečovat i sami o sebe.
Přejeme vám hodně zdraví, sil, lásky a trpělivosti v péči i mimo ni.
Zdroj: Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně (sendvicovagenerace.cz)