Sdělili mi diagnózu. Co se bude se mnou dít dál?
Se stanovením konkrétní diagnózy přichází na řadu správná léčba. Ta přináší mnoho nepříjemných reakcí těla, které se časem projeví na celém organismu – ve větší nebo menší míře. Jaké jsou jejich příznaky a kde hledat pomocnou ruku?
Zdroj: shutterstock.com
Jak zvládnout psychické problémy?
Stres ze sdělení diagnózy, náročná léčba, prognóza nebo naprostá změna dosavadního života. To vše mohou být příčiny nestabilní psychiky, se kterou se většina pacientů potýká.
Nemocného zpočátku provází strachy (např. z budoucnosti) a psychické propady. Z velké části se na tom podílí právě chemická léčba, kterou pacienti podstupují. Pokud na sobě pociťujete změnu chování, zvýšenou citlivost nebo podrážděnost, nic si nevyčítejte. Vše se časem srovná.
Nemusíte na to být sami. Obrátit se můžete na psychologickou pomoc v podobě psychologa nebo psychoterapeuta, který vám poradí, jak stres zvládnout. S výběrem odborníka vám pomůže mapa psychoonkologické péče, nebo vás na něj nasměrujeme my. Jsme tady pro vás.
Co dělat, když mi vypadají vlasy?
Není výjimkou, že pacientům při léčbě vypadají vlasy. Přestože je to dočasné, pro mnohé z nich není tato situace jednoduchá. Jak ji zvládnout?
V takovém případě můžete využít možnosti zakoupení či zapůjčení paruky.
Některé zdravotní pojišťovny na její pořízení přispívají. Obraťte se na tu svou a zjistěte, zda vám dokáže pomoci. Existují ale i organizace, které vám je za minimální poplatek zapůjčí. Rádi vám některou z organizací doporučíme.
Jak a co při léčbě jíst?
Každá diagnóza má svá specifika. To platí i v případě zdravé a nutričně vyvážené stravy.
Se správným sestavením jídelníčku (např. co jíst při chemoterapii) vám jistě pomůže váš lékař. Poradí vám, co je pro vás vhodné a čemu se naopak vyhnout. Každé zdravotnické zařízení má navíc k dispozici nutričního specialistu, který by vám měl doporučit vhodný jídelníček s ohledem na vaši diagnózu.
Pokud vaše léčba není odkázaná na prostředí nemocnice, doporučujeme navštívit web Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolicképéče. Pomohou vám najít nutričního terapeuta v blízkosti vašeho bydliště.
Poruchy spánku – jak s nimi bojovat?
Nekvalitní spánek patří mezi další následky, které jsou u onkologických pacientů zapříčiněné léčbou. Většina nemocných se v průběhu léčby s poruchami spánku setká. Těmi nejčastějšími jsou zkrácená doba spánku, přerušování spánku v průběhu noci nebo třeba potíže s usnutím.
Poruchy spánku mohou ovlivnit celkový zdravotní stav nejen onkologického pacienta. Projevují se slabou imunitou, hormonálními změnami, vyšším krevním tlakem, dýchacími i gastrointestinálními potížemi atd. Jak tedy poruchy spánku léčit?
Od potíží se spánkem si můžete zkusit ulevit sami. Pokud vám to vaše situace dovoluje, soustřeďte se na častější pobyt v přírodě, relaxaci nebo lehké cvičení. Další možností je pak medikace, se kterou se obraťte na vašeho lékaře nebo terapeuta.
Další běžné tělesné projevy
Vlivem fyziologických změn může docházet například k:
- průjmu či zácpě
- odlišnému vnímání chutí
- nechutenství obecně
- pocitu na zvracení
- aftům v dutině ústní
- dočasné ztrátě menstruace u žen
- ke kolísavé hladině hormonů i krevního tlaku
- změnám na pokožce
- lokální bolesti
- ke změně sexuálního života
Ve všech případech o svých potížích informujte svého lékaře, případně terapeuta, který vám bude nejlépe rozumět. Pokud byste ale chtěli využít našich osobních zkušeností, jsme tady pro vás.
Zdroj: NADAČNÍ FOND ÚSMĚV NEJEN PRO KRYŠTOFA