Revmatická onemocnění: Kosti, klouby, svaly, šlachy

25.01.2024 Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů. Na rozdíl od tzv. degenerativních onemocnění, které přicházejí s věkem a opotřebováním pohybového aparátu (tzv. artróza), jsou revmatická onemocnění zánětlivého rázu a podstatně rychleji směřují k poruchám hybnosti a viditelným změnám na kloubech a páteři.

Revmatická onemocnění: Kosti, klouby, svaly, šlachy

Zdroj: nzip.cz

Mezi nejvýznamnější revmatická onemocnění patří revmatoidní artritida a Bechtěrevova nemoc.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je chronické, progresivní a invalidizující onemocnění, které je provázeno bolestí. Člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity, které potřebuje k samostatnému a nezávislému životu. Z kloubů nejčastěji postihuje zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou, ale může zasáhnout i vnitřní orgány. Onemocnění souvisí s poruchou imunity. Typickými příznaky jsou bolest drobných kloubů, ranní ztuhlost a omezení pohyblivosti a hladká a lesklá kůže nad klouby. Kloubní příznaky provází příznaky celkové, jako únava a hubnutí, častá je chudokrevnost a oční záněty.

Diagnóza se stanoví podle typického nálezu na kloubech, podle vyšetření krve a nálezu na RTG. Nemocného předává praktický lékař do specializované péče, která dnes disponuje moderními léky, jenž mohou nemoc ovlivnit. Léčba dále zahrnuje rehabilitaci a lázeňskou léčbu, případně chirurgické korekce kloubů.

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění, které se obvykle diagnostikuje mezi 18. a 30. rokem života, častěji u mužů. Projevuje se typicky ranní ztuhlostí a bolestí v dolní části páteře a v místě skloubení křížové kosti s pánví. Bolest je největší v klidu, zmírňuje se při pohybu. Ohebnost páteře se postupně zhoršuje a předklon se omezuje. Pacienti trpí těžkou únavou. Mohou mít záněty kloubů, záněty oční duhovky a mohou mít potíže s dýcháním. Výskyt nemoci v rodině zvyšuje riziko u potomků.

Pacienta s podezřením na základě příznaků, objektivního vyšetření, vyšetření krve nebo RTG nálezu odesílá praktický lékař na specializované revmatologické pracoviště. Moderní farmakoterapie nabízí možnosti, které mohou onemocnění zmírnit, jeho vývoj zpomalit, nikoli však vyléčit. Mimořádně důležitá je rehabilitační léčba, ke které patří i pravidelná léčba lázeňská. Důležitá jsou také režimová opatření, jako je správné držení těla a poloha ve spánku.

Lupénka

Lupénka je především kožní onemocnění, ale přibližně u pětiny pacientů se rozvíjí i postižení jednoho nebo více kloubů, které má podobnou charakteristiku jako revmatoidní artritida. Může vést k deformitě kloubu a ztrátě jeho funkce. Příčina choroby není přesně známa; roli však hraje dědičnost, autoimunita a některé vlivy zevního prostředí, jako je např. stres, infekce a některé léky.

V léčbě kloubních projevů se uplatňují podobná režimová opatření a léky jako u revmatoidní artritidy, např. léky užívané v protinádorové léčbě a tzv. biologická léčba.

 

Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (zdroj: nzip.cz)

Zdraví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes