Problémy s bydlením

10.07.2024 Pardubický kraj

Problémy s bydlením mohou potkat každého z nás. V situaci, kdy je nedokážete vyřešit sami, s pomocí známých, blízkých osob, např. přestěhováním do vhodnějšího a levnějšího bydlení, prodejem vlastního bydlení, koupí či pronájmem vhodného bydlení, se nabízí další možnosti.

Osoby bez domova

Zdroj: pixabay.com

Pokud se ocitnete z různých důvodů v nevyhovujícím bydlení – např. žijete v bariérovém bytě a je pro vás z důvodu zhoršeného zdravotního stavu obtížné dostat se ven; žijete v azylovém domě; na ubytovně s malými dětmi; jste osobou bez vlastního domova žijící na ulici či v přírodě svým způsobem života, a chcete svoji situaci změnit, je vhodné obrátit se na sociálního pracovníka obce.

Společně se sociálním pracovníkem, případně sociálními službami, můžete hledat různé možnosti:

Byt zvláštního určení

je zvlášť stavebně upravený byt pro ubytování osob se zdravotním postižením, a to pohybově (zejména imobilních osob na invalidním vozíku) nebo osob postižených zrakově či sluchově. Byty jsou zpravidla ve vlastnictví obce a většinou se nachází v tzv. domech s pečovatelskou službou, kde je možnost využívat služeb pečovatelské služby. Každá obec si u těchto bytů stanoví kritéria, podle nichž byty přiděluje. Občané si o byt žádají sami u samosprávy dané obce. K uzavření nájemní smlouvy na byt zvláštního určení, který byl postaven ze státních prostředků, je potřeba doporučení obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Nájem z těchto bytů lze ze strany pronajímatele vypovědět jen s předchozím souhlasem obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Prostupné bydlení

je systém bydlení, který je provázán se sociálními službami či prací sociálního pracovníka obecního úřadu. Člověk tímto systémem „prostupuje“ podle svých schopností. Příkladem prostupného bydlení může být situace osoby, která využívala služeb nízkoprahového denního centra a noclehárny. Je motivovaná, má snahu svou situaci změnit, nechce trvale využívat nízkoprahových služeb, a tak „postupuje“ například do azylového domu, kde se dále zdokonaluje ve svých schopnostech. Zároveň je finančně zabezpečena, protože pracuje. Pokud zvládne udržet si zaměstnání, řádně hradí náklady za ubytování a své základní potřeby, „postupuje“ ze systému sociálních služeb do dalších úrovní, například do sociálního bytu, ubytovacího zařízení nebo přímo do standardní formy bydlení. Poté je plně začleněna do společnosti. Tyto postupy v rámci různých úrovní bydlení lze nazvat systémem prostupného bydlení. V praxi dochází k tomu, že osoby tímto systémem procházejí oběma směry.

Sociální byt

je standardní zkolaudovaný byt, který je přidělován na základě posouzení bytové nouze či jiných kritérií, a za nižší nájem, než je v daném místě obvyklé. Bydlení v těchto bytech je umožněno zpravidla za specifických smluvních podmínek nájmu, a je navázáno na sociální práci. Míra, intenzita a frekvence spolupráce se sociálním pracovníkem závisí na konkrétních situacích členů jednotlivých domácností. Sociální bydlení je určeno například pro osoby, které vynakládají na bydlení významnou část svých příjmů, pobírají dávky na podporu bydlení (příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení) a nejsou schopny obtížnou bytovou situaci řešit samy na bytovém trhu. Specifickou skupinou, která se potýká s problémy s bydlením, jsou osoby bez domova, tedy osoby, které nemají vlastní domov, nevyužívají dlouhodobě nějakého přístřeší, žijí na ulici nebo v přírodě svým způsobem života. Také tyto osoby se mohou obrátit na sociálního pracovníka obce nebo využít sociální služby, kde jim pomohou řešit obtížnou situaci a zajistí jim také základní potřeby (jídlo, hygienu, oblečení, nocleh).

Základní služby pro osoby bez domova:

Terénní programy

jsou služby určené těm, co vedou rizikový způsob života nebo jsou jím ohroženi. Často jde o osoby užívající návykové nebo omamné psychotropní látky, osoby bez domova, osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách a další skupiny osob. Služba za nimi dochází do míst, kde se zdržují, vyhledává je a nabízí pomoc a podporu a snaží se o snižování rizik jejich způsobu života. Je poskytována anonymně a bezplatně.

Nízkoprahová denní centra

nabízí služby pro osoby bez přístřeší. V těchto denních centrech mají tyto osoby možnost se během dne umýt, vyměnit si či vyprat oblečení, najíst se, popřípadě je jim za malý poplatek zajištěna strava. Pracovníci jim poradí a pomohou při obstarávání osobních záležitostí.

Noclehárny

poskytují osobám bez přístřeší možnost přenocování za poplatek. Zároveň se zde mohou umýt, vyměnit si prádlo a najíst se. Noclehárny jsou k dispozici ve vymezeném čase, tj. od večera do rána.

Azylové domy

poskytují ubytování na přechodnou dobu osobám, které přišly o bydlení a jsou ve složité životní situaci. Pracovníci služby jim pomohou s hledáním bydlení, zaměstnání, s vyřizováním osobních a úředních záležitostí.


Zdroj: Pardubický kraj (brožura Jak si poradit v životních situacích)

Bydlení Sociální služby




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes