Prevence je levnější než léčba aneb Jak předcházet trombózám

27.03.2025 Ing. Milan Eyberger

Lidský organismus je složitý mechanismus vyžadující stálou péči. Někdy se však stává, že se i přes veškerou snahu ocitneme v situaci, kdy je nutné přijmout preventivní opatření či léčbu, která nám není příjemná. V případě předcházení vzniku trombózy to bývá užívání injekčních léků, které ne úplně každému vyhovuje. Obavy pak mohou zapříčinit vynechávání dávek a to je velmi riskantní.

Prevence je levnější než léčba aneb Jak předcházet trombózám. TUGI je parťák, který usnadní píchání injekcí.

Zdroj: Ing. Milan Eyberger

Co je to trombóza a proč je nebezpečná?

Trombóza je závažný stav, při kterém se v cévě vytvoří krevní sraženina (trombus), která brání průtoku krve. Tato sraženina se může uvolnit a putovat krevním oběhem, což vede k vážným komplikacím.

Nejčastěji se vyskytuje:

  • hluboká žilní trombóza, která postihuje hluboké žíly v nohách; projevuje se bolestivým otokem, pulzující bolestí, naběhlostí žil nebo modráním kůže;
  • plicní embolie, kdy se trombus uvolní a putuje do plicních tepen; projevuje se náhlými potížemi s dýcháním, zrychleným tepem, nevolností, vykašláváním krve a modráním kůže;
  • mozková žilní trombóza je vzácný případ, při němž krevní sraženina blokuje v hlavní žily v mozku; projevuje se rostoucí bolestí hlavy, zhoršeným fungováním mysli nebo záchvaty;
  • trombóza horních končetin se vyskytuje vzácně a postihuje silnější žíly v horní oblasti paže; projevuje se bolestí a náhlým otokem paže.

Rizikové faktory trombózy

Mezi rizikové faktory vzniku trombózy patří trombofilie čili vrozená nebo získaná porucha krevního srážení zvyšující tendenci ke vzniku sraženin; dále jde to hormonální léčba, vyšší věk, obezita a nadváha, kouření, dlouhodobé sezení nebo ležení, chirurgické zákroky a poúrazové stavy, vysoký krevní tlak a cholesterol i některá onemocnění.

Prevence je zásadní

Prevence trombózy je mnohem snazší a méně nákladná než její léčba. Způsobů, jak riziko vzniku trombózy snížit, existuje hned několik. Základem je zdravý životní styl zahrnující pravidelný pohyb, vyváženou stravu a dostatečný pitný režim; dále sem patří pravidelné kontroly u lékaře zejména pro seniory a osoby s rizikovými faktory; doporučuje se používání kompresních punčoch, které pomáhají zlepšit průtok krve v nohách; a v neposlední řadě pak též injekční léčba s aplikací léků na ředění krve, jako je Clexane nebo Fraxiparine, jenž pomáhají předcházet vzniku sraženin.

Obavy z injekční léčby a jejich vliv na prevenci

Pro efektivní prevenci trombózy je podstatné dodržování předepsaného léčebného plánu. Avšak mnozí pacienti se potýkají s obtížemi, které jim v tom brání. Hlavním důvodem bývá strach z injekční aplikace léků na ředění krve, který může pramenit z nedostatku informací, obav z bolesti, vzniku modřin či z nejistoty spojené se samoaplikací injekce. Problémy mohou mít také lidé s omezenou hybností rukou nebo zhoršenou jemnou motorikou. Bez ohledu na příčinu vedou tyto faktory k vynechávání dávek nebo dokonce k úplnému přerušení léčby. To pro pacientovo zdraví představuje vážné riziko.


Možnosti řešení

Je důležité si uvědomit, že moderní medicína nabízí řadu možností, jak nepohodlí spojené s aplikací injekcí minimalizovat a obavy překonat. Nabízí se lokální anestetika, jež znecitliví místo vpichu a sníží bolestivost, tenké jehly, aplikace do podkoží, jež je méně bolestivá než aplikace do svalu, edukace a podpora či techniky relaxace.

Kromě výše uvedených možností existují také speciální pomůcky, jejichž tvar umožňuje stabilní a kontrolovaný vpich pod správným úhlem, což snižuje bolestivost a minimalizuje stres i riziko vzniku modřin.

Udržování dobrého zdravotního stavu vyžaduje naši aktivní účast a zodpovědný přístup. I když se občas setkáme s překážkami, jako je strach z injekcí, neměli bychom jim dovolit, aby nás od péče o vlastní zdraví odradily. Informujte se, vyhledejte odbornou pomoc a využijte dostupné nástroje, které vám aplikaci injekcí při prevenci i léčbě usnadní.

 

Autor: Ing. Milan Eyberger

Bezpečnost Péče v domácím prostředí Pro pečující Zdraví Zdravotnické pomůcky




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes