Před klíšťovou encefalitidou skutečně ochrání pouze dokončené očkování
Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou v ČR meziročně vzrostl o 32 %. Lékaři upozorňují, že správně provedené a v termínu dokončené očkování je jedinou účinnou ochranou před tímto onemocněním, přitom dvě třetiny lidí očkování nedokončí. Zatímco očkovací centra aktivně upozorňují své klienty na termíny dalších dávek v rámci očkovacího schématu, ti, kteří se nechávají očkovat u praktického lékaře, si často musí hlídat termíny následných návštěv sami.

Zdroj: pixabay.com
V současné době není dostupné žádné antivirotikum, které by cílilo na léčbu klíšťové encefalitidy. Léčba je pouze symptomatická, zmírňuje příznaky. Onemocnění může mít vážné následky, včetně obrny končetin, dlouhodobých neurologických problémů nebo nutnosti intenzivní péče. Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou v České republice v minulém roce stoupl. V roce 2024 se u nás podle údajů Státního zdravotního ústavu nakazilo 670 lidí, což je o 32 % více oproti roku 2023, kdy bylo zaznamenáno 509 případů.
Dvě třetiny lidí očkování nedokončí
V roce 2024 mělo v České republice alespoň jednu dávku vakcíny proti klíšťové encefalitidě 48 % obyvatel, což představuje meziroční nárůst o 8 %, nejvyšší za posledních pět let. Ochrana proti této nemoci je ale účinná jen při dodržení očkovacího schématu, které zahrnuje tři dávky. Druhou dávku si však nechají aplikovat jen dvě třetiny očkovaných a celý proces dokončí pouze 37 % z nich. Pro udržení dlouhodobé ochrany je třeba přeočkování po 3 až 5 letech v závislosti na věku, ale na první přeočkování přijde jen 18 % těch, kteří s očkováním začali. Mnoho lidí tak zůstává bez účinné ochrany.
Očkování je třeba pravidelně opakovat
Základní očkování se skládá ze tří dávek vakcíny. Druhá dávka se aplikuje 1–3 měsíce po první. Třetí dávka následuje po 5–12 měsících od druhé dávky. První přeočkování lékaři doporučují tři roky po třetí dávce, následně pak každých pět let. Lidé starší 60 let by se měli nechat přeočkovat každé tři roky, a to vzhledem k slabší imunitní odpovědi organismu. „Dodržení očkovacího schématu a pravidelné přeočkování zajistí dlouhodobou ochranu před klíšťovou encefalitidou,“ uvádí MUDr. Dita Smíšková, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka a dodává, že očkování už se v České republice nedoporučuje pouze těm, kteří žijí v oblastech s výskytem klíšťové encefalitidy nebo do těchto míst cestují, ale všem. Endemickou oblastí je celá Česká republika a je možné se nakazit například i na zahradě nebo v parku. Lidé nad 50 let mají očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazené ze zdravotního pojištění, ostatním na ně pojišťovny přispívají v rámci preventivních programů.
Vakcína u praktika i v očkovacím centru
Očkovat mohou praktičtí lékaři pro děti a dospělé, kteří většinou již mají zásobu vakcíny, a očkovací centra. Kdo se nechá očkovat u praktického lékaře, měl by si sám pohlídat termín další dávky. Očkovací centra svým klientům posílají připomínky. „Naši klienti dostávají zprávy e-mailem před každou dávkou podle schématu a před každou plánovanou návštěvou. Ukázalo se, že někteří z našich klientů v minulosti nedokončili očkovací schéma u praktického lékaře nebo pediatra, často kvůli přesvědčení, že je na jednotlivé dávky jejich lékař upozorní. To se ale většinou neděje,“ uvádí MUDr. Hana Tkadlecová z očkovacího centra Avenier v Praze.
Příznaky a léčba klíšťové encefalitidy
Onemocnění zpočátku připomíná chřipku, teprve později dochází k rozvoji příznaků, které naznačují postižení nervového systému a mozku. Patří mezi ně silná bolest hlavy, závratě, třes končetin, poruchy rovnováhy, zvracení, ztuhlost šíje či zmatenost. „Nemáme žádný lék, který by působil přímo na virus klíšťové encefalitidy. Léčba pouze zmírňuje příznaky onemocnění. Obvykle doporučujeme klidový režim, nasadíme léky proti otoku mozku a proti bolesti hlavy a horečce. U těžších případů zajišťujeme základní životní funkce na jednotce intenzivní péče. U pacientů s obrnami je nezbytná dlouhodobá intenzivní rehabilitace,“ popisuje MUDr. Smíšková z Fakultní nemocnice Bulovka.
Vážné a dlouhodobé následky
V nejtěžších případech je nutná intenzivní lékařská péče včetně umělé plicní ventilace, protože pacienti mají vážné potíže s dýcháním a polykáním. Přibližně 10 % pacientů po prodělání klíšťové encefalitidy ochrne, nejčastěji bývají postiženy horní končetiny. „Přibližně u třetiny těchto pacientů přetrvává ochrnutí déle než rok, v některých případech je trvalé. U seniorů se častěji setkáváme s těžším průběhem nemoci a častějším výskytem obrny, pravděpodobně kvůli slabší imunitní odpovědi. Roli mohou hrát také přidružená chronická onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Smíšková. Mezi další následné komplikace patří postencefalitický syndrom, který se projevuje častými bolestmi hlavy, poruchami soustředění, zhoršením paměti, výkyvy nálad a dalšími obtížemi. „Tyto problémy často výrazně snižují kvalitu života a často znemožňují návrat k běžným denním aktivitám,“ upozorňuje MUDr. Smíšková.se nakazit například i na zahradě nebo v parku. Lidé nad 50 let mají očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazené ze zdravotního pojištění, ostatním na ně pojišťovny přispívají v rámci preventivních programů.
- K přenosu klíšťové encefalitidy může dojít již během 2 hodin od přisátí klíštěte. Inkubační doba je 7 až 14 dní. První fáze trvá několik dní a připomíná chřipku. Po krátkém odeznění prvních příznaků může i nemusí nastat druhá fáze s projevy postižení nervové soustavy, která bývá závažnější a častější u seniorů a osob s oslabenou imunitou. Před vážnými následky spolehlivě chrání včasné očkování odpovídající předepsanému schématu.