Práce pro splnění přání většiny z nás
Paliativní péče se rozvíjí od 60. let 20. století a vedle klasických ústavních hospiců dnes fungují i domácí (mobilní) hospice, které poskytují pacientovi péči přímo v jeho domově.
MUDr. Marek Brožek (zdroj: SESTŘIČKA.CZ s.r.o.)
„Cílem paliativní péče není smrt přiblížit ani oddálit, ale minimalizovat bolest pacienta a další nepříjemné projevy,“ říká MUDr. Marek Brožek, lékař mobilního hospice Most k domovu. Ten působí v Praze a okolí a je součástí rodiny Sestřička.cz, domácí péče nabízené po celé ČR.
Prostředí na péči doma je nutné vhodně připravit, ideálně zajistit potřebné kompenzační pomůcky (lze zajistit v půjčovnách kompenzačních pomůcek, viz https://www.ahc.cz/pujcovna-pomucek) a hygienické potřeby. Praktická péče o hygienu, převlékání či stravování je zajištěna blízkými pacienta – pečujícími, případně s pomocí sociálních služeb (kontakty na vhodné služby může předat sociální pracovník Mostu k domovu). Odbornou zdravotní péči zajišťují atestovaný paliatr a vrchní sestra.
Jaké je být lékařem mobilního hospice? Odpovídá MUDr. Marek Brožek:
„Já osobně jsem se rozhodl věnovat paliativní péči už dávno. Více než třicet let pracuju na záchranné službě, takže jsem měl zkušenost s pacienty v domácím prostředí, kteří byli opravdu v těžkých, terminálních stavech. Tito pacienti se nakládali a převáželi do zdravotnického zařízení, kde bohužel často umírali mimo rodinu. To není dobře.“ Řekl si, v roce 2017 si dodělal atestaci z paliativní medicíny a od té doby spolupracuje s mobilním hospicem v Most k domovu, který je součástí rodiny Sesttřička.cz.
Jak by nalákal lékaře na práci v mobilním hospici Mostu k domovu?
„Na skvělý kolektiv, spolehlivé sestry, výborné sociální i administrativní odborníky, pečovatelky. S tím, že poskytujeme opravdu vysoký standard služeb, což z mého pohledu dává velký smysl. Myslím si, že pomáhat lidem v této těžké životní situaci je opravdu záslužná věc. Musíte mít psychickou odolnost, umět se od osudů klientů odpoutat a nevztahovat si to všechno k sobě. Jinak by to asi s ošetřujícími lékaři dobře nedopadlo.“
Podle statistik v současné době lidé umírají v 60% ve zdravotnickém prostředí, kolem 20% umírají v domácím prostředí a ve 20% umírají v zařízení sociálních služeb. Většina lidí si přeje zemřít mezi svými, v rodině, doma.
„Snaha je taková, aby šedesát procent umírajících umíralo v domácím prostředí, dvacet procent v nemocnicích a dvacet procent v zařízení sociálních služeb. Takže máme hodně práce před sebou.“
Video: https://www.youtube.com/watch?v=UUtNW7rbBM4
Zdroj: SESTŘIČKA.CZ s.r.o.