Patron v aplikaci Záchranka – ochrání osamělé turisty i houbaře

13.12.2024 Aplikace Záchranka, z.ú.

Aplikace Záchranka rozšiřuje své funkcionality, nově v ní přibyla funkce Patron. Ta má sloužit především lidem, kteří se vydávají na hory, do přírody či do města sami a chtějí, aby o jejich pohybu měl přehled někdo z blízkých.

Aplikace Záchranka, funkce Patron

Zdroj: Aplikace Záchranka, z.ú.

„Narůstající počet turistů navštěvujících hory a významné turistické cíle i vydatná houbařská sezóna ukázaly, že ne každý, kdo do přírody vyrazí, je schopen dobré orientace v terénu. Když se přidá zdravotní indispozice, může dojít k situaci, kdy se osamělý turista, houbař či sportovec nevrátí domů a ztracený není schopen přivolat si pomoc. Právě v těchto případech by měla pomoci nová funkcionalita aplikace Záchranka Patron, která je uzpůsobena různým situacím vycházejícím ze zpětné vazby uživatelů i odborníků,“ vysvětluje Filip Maleňák, ředitel aplikace Záchranka.

Jednoduchá aktivace a bezpečné sdílení polohy

Patrona je možné aktivovat buď při plánování konkrétní horské túry prostřednictvím Knihy túr, nebo nezávisle na ní v modulu Lokátor. Uživatel si sám nastaví, jak dlouho bude Patron aktivní a zároveň vybere kontaktní osoby, které budou mít v případě nouze přístup k informacím o jeho poslední známé poloze. Tyto osoby obdrží SMS s odkazem, na kterém mohou sledovat pohyb uživatele po celou dobu, kdy je funkce aktivní. Odkaz navíc zůstane dostupný ještě tři hodiny po ukončení zaznamenávání polohy. Pro správné fungování je potřeba, aby byla aplikace Záchranka aktivní na pozadí, nicméně funkce má minimální dopad na spotřebu baterie telefonu. „Funkci Patron vnímáme ve všech myslitelných směrech jako užitečnou, a to navíc během celého roku. Taková řešení, která lidem dokáží pomoci a jsou přitom uživatelsky jednoduchá, podporujeme s nadšením. Věříme, že Patron má ve své podstatě obrovský potenciál,“ popisuje Monika Otradovcová, marketingové ředitelka Generali České pojišťovna. Největší domácí pojišťovna se přímo podílela na financování vzniku nové funkcionality.

Funkci Patron si může uživatel aplikace Záchranka zapnout ve dvou případech:

1.  Jde sám ven (běhat, na houby, do města) a byl by rád, kdyby měl o jeho pohybu přehled někdo z blízkých. V Lokátoru si zapne Patrona, zvolí, jak dlouho bude aktivní, a vybere osobu, se kterou chce údaje o svém pohybu sdílet. Této osobě následně dorazí SMS zpráva, v níž nalezne odkaz na postupně aktualizovanou trasu, kterou se uživatel aplikace Záchranka vydal. Využití Patrona není omezené a je možné jej aktivovat v rámci celé České republiky, Slovenska a Rakouska a kdekoliv jinde v zahraničí. Výhodou oproti jiným způsobům sdílení polohy je velmi nízká spotřeba baterie.

2.  Jde na hory a v Knize túr v aplikaci Záchranka zadá cíl, kterého chce dosáhnout. Poté se mu nabídne přidání funkce Patron, v níž nastaví sdílení aktuální polohy po dobu, kterou sám vymezí. Může přidat osobu blízkou, jíž přijde SMS zpráva se sdílenou polohou. Stejné informace v tomto případě obdrží i Horská služba, a to automaticky, společně s uloženou túrou. Na horách je tak pomyslným Patronem horská služba, mimo dosah horské služby je nutné polohu sdílet s někým blízkým, aby v případě nouze mohla daná osoba poskytnout nebo kontaktovat pomoc.

 „Neustále se snažíme turisty, kteří přijíždějí do hor, informovat o důležitosti plánování túr, včetně správného a dostatečného vybavení. V posledních letech jim připomínáme, aby si nezapomněli na horskou túru plně nabitý telefon s mapovými podklady a především nainstalovanou aplikací Záchranka,“ říká Marek Fryš, mluvčí Horské služby ČR.

„Vývoj moderních digitálních technologií, jako je vidět právě u aplikace Záchranka, může výrazně, a ještě více přispět k bezpečnosti lidí. Díky funkcím, které umožňují přesné zaznamenávání polohy a rychlou komunikaci, se záchranné akce stávají mnohem efektivnějšími a rychlejšími. I tento faktor pak může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, zejména v kritických situacích, kdy je každá minuta drahá,“ uzavírá Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.

Za osm let provozu má aplikace v rámci České republiky více než 3 miliony uživatelů. Záchranné složky prostřednictvím aplikace přijaly více než 180 000 nouzových volání. Ve stovkách případů pak systém výrazně pomohl při záchraně osob nejen ve volném terénu, ale i v zastavěných oblastech. Nedílnou součástí systému jsou i varovná upozornění, mezinárodní databáze AED, ve které najdete defibrilátory na území Česka, Rakouska, Maďarska a slovenských hor. V aplikaci dále najdete např. databázi pohotovostí, pohotovostních lékáren, encyklopedii první pomoci a od roku 2021 také rozšířený modul Horské služby s oficiálními varováními horské služby, elektronickou knihou túr nebo lavinovou předpovědí. Aktualizace aplikace s funkcí Patron bude uživatelům nabídnuta postupně, aby byl přechod na novou verzi plynulý.

Odkaz na vysvětlující video je ZDE


Zdroj: Aplikace Záchranka, z.ú.

Bezpečnost Zdraví Pro pečující Aktuálně




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes