Osobní asistence zajistí seniorům důstojné stáří
S rostoucím počtem starších občanů ve společnosti se stává osobní asistence pro seniory stále důležitější variantní sociální službou. Tato forma podpory poskytuje důležité a nezbytné služby všem, kteří potřebují pomoc při zvládání běžných každodenních aktivit a chtějí si uchovat samostatnost a kvalitní život i v pozdním věku.
Zdroj: pixabay.com
Co je osobní asistence
Osobní asistence je speciální forma sociální služby zaměřená na podporu starších občanů, kteří potřebují pomoc s denními činnostmi a péčí. Cílem této služby je umožnit seniorům co nejdelší pobyt v domácím prostředí a zároveň jim zajistit důstojné a kvalitní stáří. Osobní asistence pro seniory není jen o fyzické pomoci, ale také o podpoře psychického a sociálního blaha seniorů.
Osobní asistence se poskytuje bez časového omezení, v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, které osoba potřebuje. Služba zahrnuje pomoc při:
- osobní hygieně - pomoc s hygienickými potřebami, jako je sprchování, umývání, toaletní potřeby a péče o osobní čistotu;
- péči o vlastní osobu - při oblékání a obouvání;
- stravování - s přípravou jídla, podáváním pokrmů a dodržováním stravovacích návyků;
- zajištění chodu domácnosti - domácí práce, jako je úklid, praní, vaření a nákupy.
- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti- zapojení se do různých sociálních aktivit, jako jsou setkání s přáteli, návštěvy kulturních akcí, docházení do klubů pro seniory apod.;
- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí - umožňuje získat důležité informace a poskytuje jim aktivní podporu v komunikaci s různými institucemi a organizacemi.
Komu je osobní asistence určená
Osobní asistence pro seniory je určena starším osobám, které vykazují potřebu pomoci při samostatném zvládání denních aktivit. Mezi cílovou skupinu patří senioři s:
- omezenou pohyblivostí, kteří mají problémy s chůzí nebo jsou na vozíku;
- chronickými nemocemi a dlouhodobými zdravotními problémy, jako jsou srdeční onemocnění, cukrovka nebo artritida;
- mentálním postižením nebo demencí a potřebují speciální péči a dohled;
- nedostatečnou rodinnou podporou, kteří nemají rodinné příslušníky nebo nemohou z různých důvodů počítat s jejich pomocí.
Osobní asistence umožňuje lidem ve vyšším věku žít důstojně a nezávisle v jejich domácím prostředí, i když všechno už nezvládají tak, jako tomu bývalo dříve. Poskytuje jim podporu při zvládání běžných denních aktivit, což přispívá k jejich fyzickému, psychickému a sociálnímu blahu. Díky odbornému přístupu a efektivní organizaci osobní asistence pro seniory mohou starší lidé prožívat svůj zlatý věk s vyšší kvalitou života a spokojeností.
Zdroj: redakce PROPRARODIČE