Nekalé praktiky, o co jde a proč je důležitá osvěta

18.01.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Nekalé praktiky představují jednání, chování, činnosti či metody, které jsou v rozporu s etickými, morálními nebo právními normami. Zahrnují celou škálu oblastí, včetně podnikání, politiky, marketingu, financí a jsou používány s cílem dosáhnout vlastního prospěchu na úkor ostatních lidi, zejména pak seniorů.

Nekalé praktiky, o co jde a proč je důležitá osvěta

Zdroj: Pixabay.com

Nekalé praktiky často cílí na fyzickou, emocionální a finanční zranitelnost právě starších lidí. Zde je několik příkladů těchto nepoctivých praktik z pohledu policejního psychologa:  

Podvodné telefonáty a e-maily 

Tato forma podvodu zahrnuje nepravdivé telefonní hovory nebo e-maily, ve kterých se pachatel vydává za příbuzného, bankovního úředníka nebo zástupce charitativní organizace. Často se snaží získat osobní informace nebo peníze od seniorů, například tvrdí, že příbuzný či známý má vážné potíže a potřebuje finanční pomoc.  

Podvodné investice a penzijní plány 

Někteří pachatelé se zaměřují na podvody týkající se investic a penzijních plánů. Přesvědčují seniory, že mají jedinečnou investiční příležitost s vysokým výnosem nebo nabízejí falešné penzijní plány s nízkými poplatky. Skutečnost je často taková, že tito pachatelé pouze získávají přístup k penězům seniorů a sami z nich těží.  

Podvodné opravy a služby 

Tento typ podvodu zahrnuje neoprávněné nabízení oprav a služeb domácího charakteru. Pachatelé často vyhledávají starší lidi a přesvědčují je, že mají opravitelnou záležitost na domě nebo v zahradě. Následně buď zcela nesprávně provedou práci, která není nutná, nebo si účtují nepřiměřeně vysoké poplatky za své služby.  

Vztahové podvody 

Pachatelé vytváří falešné pozitivních vztahy s cílem získat peníze nebo finanční podporu. Snaží se vytvořit důvěrný vztah se staršími lidmi a postupně je manipulují takovým způsobem, aby jim poskytli finanční prostředky.  

Je důležité, aby starší lidé byli informováni o těchto nekalých praktikách, byli schopni rozpoznat varovné signály a věděli, jak se chránit. Měli by být obezřetní při sdílení svých osobních údajů, neotvírat neznámé e-maily nebo odkazy a konzultovat s důvěryhodnými osobami před provedením jakýchkoli finančních transakcí nebo investic.  

Na místě je bezesporu spolupráce s policií, finančními institucemi a charitativními organizacemi. Ta totiž vede k prevenci těchto podvodů. Důraz by měl být kladen na osvětu, šíření informací a poskytování podpory seniorům, aby se vyvarovali těmto formám oklamání. 


Autor: redakce Pro prarodiče

Bezpečnost




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes