Máte správně nastavenou opěrku hlavy?
Mnoho řidičů podceňuje správné nastavení opěrky hlavy, čímž riskuje vážné zdravotní následky. Přitom pro zvýšení bezpečnosti stačí jen chvilička. Ochrana krční páteře je důležitá nejen pro pohodlnou jízdu, ale především kvůli prevenci takzvaného opěrkového syndromu.

Zdroj: freepik.com
Co je opěrkový syndrom
Jedná se o poranění krční páteře (i destrukci až prvních čtyř obratlů), které vzniká v důsledku prudkého trhnutí hlavy dozadu a dopředu. Během nárazu totiž hlava provede nepřirozeně velký pohyb z jedné extrémní polohy do druhé. Dojde tak k rychlému esovitému švihnutí krční páteří, podobně jako když prásknete bičem. Proto se tomuto zranění říká také whiplash syndrom – podle anglického originálu.
K opěrkovému syndromu může dojít i při nízkých rychlostech kolem 20 km/h nebo při zdánlivě malé kolizi na parkovišti!
Příznaky
Příznaky se nemusí projevit ihned po nehodě, ale třeba až po několika týdnech nebo dokonce měsících. Mezi ty nejčastější patří: bolesti hlavy, šíje, ramen a zad, potíže se sluchem, závratě a poruchy rovnováhy, nevolnost, únava, slabost rukou, horší koordinace pohybů, rozostřený zrak či dvojité vidění.
Prevence
Nejlepší prevencí je správné nastavení sedadla a opěrky hlavy, kdy její vršek je minimálně souběžně nebo nejlépe o 3 až 5 cm výš, než temeno hlavy. Opěrka by od hlavy měla být vzdálena ideálně ve 5 až 7 centimetrů.
Doporučení mít správně nastavenou hlavovou opěrku se netýká pouze řidiče, toto preventivní opatření se vztahuje na celou posádku auta, přičemž k nejohroženějším skupinám patří lidé ve vyšším věku.
Léčba
Neodhalený nebo neléčený opěrkový syndrom může způsobit celoživotní obtíže, proto je nutné co nejdříve podstoupit vyšetření, a to optimálně do osmi týdnů od nehody. Pro tento typ poranění existuje specializovaný přístroj, který zjistí, že něco není v pořádku i v případe, že jiné formy vyšetření neobjevily žádné viditelné změny.
Správné nastavení opěrky hlavy je jednoduchý, ale účinný způsob, jak chránit krční páteř před vážnými zdravotními komplikacemi. Tak to nepodceňujte a nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelně kontrolujte nastavení opěrky hlavy, a to nejen u sebe, ale i u všech spolucestujících, zejména u dětí a seniorů.
Autor: TUkas a.s.