Lázeňské procedury a jejich pozitivní vliv na zdraví
Lázeňské procedury mají dlouhou historii a jsou známy pro své pozitivní účinky na zdraví. Je prokázáno, že snižují stres a úzkost, zlepšují spánek, krevní oběh i proces trávení a přispívají ke zlepšení pohyblivosti či flexibility.
Zdroj: pixabay.com
Zde je několik příkladů lázeňských procedur a jejich pozitivních účinků:
Hydroterapie
Jak sám název napovídá, hydroterapeutické procedury využívají k terapeutickým účelům vodu. Toto léčebné využití vody, může být účinná při zlepšování pohyblivosti a flexibility. Teplá voda pomáhá uvolnit svaly a klouby, snižuje svalové napětí a usnadňuje pohyb, zmírňuje bolesti, zlepšuje cirkulaci krve, působí relaxačně na tělo i mysl nebo připraví tělo na klidný spánek.
Masáže
Masáže jsou velmi oblíbenou lázeňskou procedurou, při níž působí tlakové techniky na svaly a tkáně, což napomáhá uvolnění napětí, zlepšení průtoku krve, snížení stresu a úzkosti, a také celkovému uvolnění těla.
Podle některých studií mají masáže relaxační účinky na autonomní nervový systém a mohou snížit hladinu stresových hormonů, jako je kortizol, čímž opět přispívají k uvolnění a podpoře klidného spánku.
Hluboké tkáňové masáže, lymfatická drenáž nebo masáže s využitím teplých kamenů jsou též účinným nástrojem pro zlepšení pohyblivosti a flexibility.
Aromaterapie
Tato terapie využívá esenciálních olejů, které mají blahé účinky na tělo a mysl. Například levandule, má sedativní účinky a pomáhá snižovat úzkost a podporovat spánek. Inhalace těchto olejů nebo jejich použití ve formě masáže může přinést úlevu a relaxaci.
Inhalace
Inhalace je procedura, při které jsou vdechovány látky nebo páry s léčebnými účinky. Třeba inhalace minerálních vod nebo éterických olejů může pomoci při léčbě respiračních problémů, jako je astma, alergie nebo nachlazení.
Balneoterapie
Tato procedura využívá léčivých účinků minerálních pramenů a bahna, jež obsahuje minerály a další živiny přinášející úlevu od bolesti kloubů, svalů a zánětlivých stavů. Příkladně sirovodík a síra obsažená v termálních pramenech mají protizánětlivé účinky, uvolňují svalové napětí a podporují relaxaci. Lázně s bahenními zábaly také mohou kromě uvolnění svalů a kloubů zlepšit rovněž pohyblivost. Využívá se zde aplikace teplých bahenních koupelí a zábalů na tělo.
Saunování a parní lázeň
Saunování a parní lázně představují jsou tradiční procedury, při nichž je tělo vystavováno vysokým teplotám, často ve speciální saunové místnosti. Saunování má přínos zejména pro detoxikaci těla, zlepšení cirkulace krve, relaxaci svalů a podporuje zdravou kůži, snižuje úzkost a zlepšuje spánek.
Kryoterapie
Kryoterapie je procedura využívající extrémně nízké teploty. Při kryoterapii je tělo vystaveno chladu po krátkou dobu. Tato procedura může pomoci zlepšit cirkulaci, snížit zánět, zmírnit bolest a napomoci regeneraci tkání.
Fyzioterapie
V rámci této terapie se používají různé postupy, jako je tepelná terapie, elektroterapie či ultrazvuk. Tyto metody pomáhají zlepšovat krevní oběh tím, že podporují relaxaci cév, zmírňují záněty a napomáhají regeneraci tkání. Podle studií má kupříkladu tepelná terapie pozitivní vliv na periferní cirkulaci a zlepšuje průtok krve u starších osob.
Oxygenoterapie
Podstatu této terapie činí vdechování kyslíku ve vyšší koncentraci, než v jaké je přítomný ve vzduchu. Tím se dochází ke zvýšení koncentrace kyslíku v krvi, zrychluje se krevní oběh a více kyslíku se dostává do tkání. Zvýšené množství kyslíku vede ke zlepšení paměti, zvýšení výkonnosti, rychlejším reakcím či zvýšení kvality zraku a sluchu.
V závěru je důležité připomenout, že před zahájením jakýchkoli lázeňských procedur by měl pacient vše konzultovat se svým lékařem, zejména pokud má zdravotní problémy nebo užívá léky, které by mohly ovlivnit reakci na tyto procedury.