Králičí hop – ideální zábava pro vnoučata i prarodiče
Chov králíků stále patří k velmi rozšířeným činnostem a právě senioři jsou nejpočetnější skupinou ve sdruženích chovatelů. Králíci však nejsou jen fešáci, kteří trpělivě čekají na svou dávku travičky. Jsou mezi nimi i výkonní sportovci. Ten sport se jmenuje Králičí hop. Ve Zdounkách na Kroměřížsku dokonce pořádá Základní organizace českého svazu chovatelů hojně obsazené závody. Králičí hop je výbornou příležitostí, jak spojit hobby prarodičů s aktivitou, která přiláká vnoučata.
Zdroj: Anežka Kolísková
„Tradiční chovatelství s výstavami není pro dnešní mládež lákavé. Potřebují akci a jasná pravidla, a to Králičí hop rozhodně nabízí. Říká se tomu „Parkur pro ušáky“ a pro děti představuje aktivitu, v níž se nejenom dostanou ven od počítačů, mají pohyb, ale rovněž se učí péči o svěřené zvíře. A samozřejmě také prožít radost z vítězství a přijímat případnou prohru. Trať parkuru i rovinného běhu přes překážky měří dvacet metrů a v cestě mají králíci deset překážek. Podle úrovně se určuje výška překážek. Samostatné závody jsou pak ve skoku do výšky a do dálky,“ vysvětluje Jiří Svítil z pořádající organizace.
Jak se z králíka, jakého známe z králíkáren, stane králík závodní?
Samozřejmě dnes už existují speciální závodní plemena, jejich pořizovací cena není nijak malá, zvlášť pokud se jedná o import ze zahraniční. Ale hodí se i obyčejní ušáci – například zakrslá plemena, strakáčci, malí beránci. Musí to být lehká, akční zvířata, která mají soutěživost v krvi. Výcvik trvá tak dva, tři měsíce.
Králíka je dnes možné v pohodě chovat i v bytě. Chovatelské prodejny nabízejí bohatou výbavu včetně krmení. Při výcviku ušáka na Králičí hop se děti učí trpělivosti, dobrému vztahu k živým tvorům a zodpovědnosti. Určitě je to výborný způsob trávení volného času. Protože kromě králíka si vydatně zaběhá i mladý trenér, či trenérka a přidat se může i babička a dědeček.
Autor: Alena Kučerová, novinářka spolupracující s Pro prarodiče s.r.o.
Fota : Anežka Kolísková