KOLIK DOBRA JE V ČESKU? Díl 2.
Český statistický úřad zveřejnil na jaře 2024 první celorepubliková data týkající se pohledu na stav dobrovolnictví v ČR za rok 2023. Tato významná očekávaná studie realizovaná Českým statistickým úřadem přináší komplexní pohled na stav dobrovolnictví v zemi. Cílem šetření bylo získat podrobný přehled o současném stavu míry a motivace zapojení dobrovolníků v Česku.
Zdroj: freepik.com
Znalost počtu a charakteristik lidí, kteří se věnují dobrovolnickým aktivitám, stejně tak jako objemu hodin a nadšení, které dobrovolnictví věnují, jsou důležitým podkladem nejen pro definování politik státu, ale jsou klíčová pro strategické plánování organizací v regionech.
Vybíráme pro vás tato zajímavá data, která pro vás prezentují zástupci a zástupkyně Národní asociace dobrovolnictví, z.s. - Ludmila Nenadálová, Bohdanka Břízová, Lenka Kadeřábková.
JAKÁ JE TYPICKÁ FREKVENCE DOBROVOLNICKÝCH AKTIVIT?
Naprostá převaha respondentů uvedla, že jejich zapojení je
síše nárazové (více než
2/3 dotazovaných). Pravidelné zapojení se na měsíční či týdenní
bázi uvádí kolem 15 % dotázaných. Na denní bázi je to však méně než 5 %.
- Tip pro vás: Pokud zvažujete větší zapojení nových dobrovolníků do vaší organizace, je vhodné nastavit si reálná očekávání. Například i v tom, jak často, v jaké frekvenci je pravděpodobné, že se u vás lidi budou jako dobrovolníci fungovat. Reálná očekávání pomáhají snižovat příliš vysokou fluktuaci lidí v organizaci. To platí jak u zaměstnanců, tak u dobrovolníků a dobrovolnic.
JAKÝ JE ČASOVÝ ROZSAH DOBROVOLNICTVÍ?
Téměř 1,5 pracovního týdne ročně lidé uvedli jako rozsah jejich zapojení se do světa dobrovolnictví. Konkrétně jde o 57,6 hodin na osobu za posledních 12 měsíců.
- Tip pro vás: Pokud se rozhodnete sledovat toto číslo u vás v organizaci, doporučujeme oddělit nárazové spolupráce od těch pravidelných. Doporučujeme dále podpořit vaše dobrovolníky ve sledování času svého zapojení (v hodinách). Výkazy nutné nejsou, stačí si hlídat čas spolupráce. Díky tomu vaše organizace umí vyhodnotit náročnost, a efektivitu zapojení dobrovolníků.
PROČ DOBROVOLNICTVÍ ZAHRNOUT DO SVÉHO ŽIVOTA? CO LIDI MOTIVUJE?
Nejčastější motivací, proč dobrovolnictví zahrnout do svého života, je víra v určité vlastní hodnoty a vlastní přesvědčení, které s organizací, se kterou jako dobrovolníci spolupracujeme, sdílíme.
- Tip pro vás: Pokud dobrovolníky aktuálně či dlouhodobě sháníte, zkuste pracovat v PR/marketingu právě s tématem sdílení společných hodnot.
Zdroj: Národní asociace dobrovolnictví z.s.