Každá lidská činnost má svoje rizika, u hostitelské péče tomu není jinak

12.07.2024 Rodinná síť

ro některé starší děti vyrůstající dlouhodobě v ústavních zařízeních není bohužel možné z různých důvodů zajistit náhradní rodinu. Jenže vyrůstat v dětském domově je pro tyto děti těžké hned z několika důvodů. Kromě toho, že se nemohou dlouhodobě a silně navázat na jednu konkrétní pečující osobu, což je samo o sobě velmi zraňující, nemůže je ústav i přes velkou snahu personálu dobře připravit na budoucí životní situace a život v rodině. Jednou z cest, jak těmto dětem pomoci, je hostitelská péče, o které jsme si povídaly s Dagmar Zuzulovou, zakladatelkou organizace Děti patří domů, z.s.

Co to je hostitelská péče

Zdroj: Rodinná síť

Co hostitelská péče vlastně je, pro jaké děti je vhodná a pro které naopak není?

Hostitelská péče je dlouhodobě opakující se kontakt dítěte z dětského domova s rodinou či jednotlivci, kteří nejsou biologickými příbuznými dítěte. Má dvě podoby, buď se jedná o spontánní hostitelskou péči, ta probíhá u dětí, se kterými se hostitelé již znají z jiného prostředí, nebo plánovaná, která se realizuje u dětí, které mají objektivně menší šanci na pěstounskou péči.

Co musí splňovat člověk, který by se chtěl stát hostitelem, hostitelskou rodinou? Je dobré mít nějaké speciální vzdělání?

Především by měl mít představu, jaké děti v dětských domovech žijí, jaké za sebou mívají příběhy. Nemusí splňovat nějaké vzdělání v tom obvyklém slova smyslu, ale velmi doporučujeme absolvovat přípravu k hostitelství. Každý zájemce by měl projít alespoň jednorázovým pohovorem s psychologem.

Organizace Děti patří domů pro budoucí hostitele takové speciální přípravy má. Proč je pořádáte? Jaký je jejich obsah?

Většina běžné veřejnosti nemá reálnou představu o deprivaci či specifikách v chování dětí v ústavní výchově. Tyto děti byly mnohokrát opouštěny, zraňovány nejen tělesně, ale i např. nesplněnými sliby, rozhodovali o nich cizí lidé, nepoznaly soukromí a loajalitu s blízkými lidmi, nevědí, jaké je zdravé citové pouto mezi partnery či dospělými a dětmi. To vše ovlivňuje jejich chování a definuje jejich potřeby. V průběhu naší přípravy mluvíme o konkrétních příbězích, zájemci se setkají s lidmi, kteří hostitelskou péči již poskytují, i s bývalými dětmi z dětských domovů, mohou se velmi otevřeně ptát na vše, co je zajímá.

Jaké přínosy má hostitelská péče pro děti z dětských domovů?

Dítě může zažít fungování běžné rodiny a vztahů v ní. Může si vytvořit nebo posílit důvěru v dospělého, vytvořit si stabilní citové pouto, které je důležité pro zdravý citový vývoj každého člověka. Hostitelská péče (dále jen HP) mu také vytváří prostor pro zažití úspěchu, hostitelé bývají více orientovaní na jednotlivce než je možné v kolektivním zařízení. Hostitelská rodina také může být (a bývá) stabilní kotvou po odchodu dítěte z dětského domova, pomáhá mu zvládnout nesnadný přechod do dospělosti. Někdy se stane, že se nepodaří vytvořit dlouhodobý vztah, přesto je pro dítě cenné vidět fungování člověka ve vztazích (partnerských, rodičovských, přátelských…).

Jaká jsou zde naopak rizika nebo co může být na hostitelské péči těžké?

Každá lidská činnost má svoje rizika a u HP tomu není jinak. Obecně lze shrnout veškerá rizika pod termín “nereálná očekávání”, a to na všech stranách – u dítěte, hostitelů, dětského domova nebo sociálních pracovníků. Proto klademe důraz na přípravu jednotlivých stran, abychom tato rizika vyslovili a ideálně omezili na minimum.

Musí každá hostitelská péče přejít v budoucnu do péče pěstounské?

Samozřejmě že ne, naopak, pokud se z hostitelské péče přechází k pěstounství, jedná se o velmi specifickou a náročnou oblast, která je velkým tématem – dítě, které dosud bylo v hostitelské rodině jen na návštěvě, se chová jinak, než když se tato rodina stane jeho domovem. Mění se vztahy v celé rodině, což může být pro mnohé nepříjemné zjištění. Proto doporučujeme, pokud hostitelé zvažují PP, provázení celým procesem, a to včetně jejich přípravy a přípravy dětí.

Pro hostitelskou péči jste vypracovali celou obsáhlou metodiku. Proč je to potřeba? A co vám z ní připadá nejdůležitější?

Metodika je výsledkem naší dlouhodobé spolupráce s jednotlivými účastníky celého procesu hostitelské péče. Často narážíme na upřímný zájem ze strany dětských domovů nebo sociálních pracovníků, rádi by dětem HP dopřáli, ale nevědí, jak na to. Proto jsme již v r. 2011 připravili metodiku, kterou jsme aktualizovali v r. 2020. Vychází z našich zkušeností a je součástí pracovních materiálů na seminářích, které pro tyto pracovníky pořádáme. Víme, že i odborníci, kteří v procesu HP figurují, nemusí mít v této oblasti velké zkušenosti, a proto jsme připravili akreditované semináře i pro ně. V roce 2023 a 2024 budeme mít celkem 5 seminářů po celé republice.

Více informací o hostitelské péči se dozvíte na webu organizace Děti patří domů

Obsáhlý materiál pro zájemce o hostitelskou péči najdete zde


MUDr. Dagmar Zezulová

lektorka, pěstounka, spoluzakladatelka NNO Děti patří domů


Zdroj: Rodinná síť

Podpora, pomoc, péče Rodina




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes