Jak zvládnout život v domově pro seniory

29.01.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Pobyt v domově pro seniory bývá pro mnoho lidí novým začátkem, který s sebou přináší mnoho výzev a především změn. Jak se vyrovnat s novým režimem a denní rutinou, zapojit se do aktivit, udržovat spojení s rodinou a přáteli a hledat podporu od personálu a organizací? V tomto článku se podíváme na to, jak přijmout život v domově pro seniory.

Jak zvládnout život v domově pro seniory

Zdroj: shutterstock.com

Změna prostředí a odstěhování se z domova může být pro mnoho seniorů velmi těžká, ale s trochou přizpůsobení se mohou v domově pro seniory cítit velmi pohodlně a najít zde nové přátele. Jak na to? 

Nové zvyky  

Vstup do domova pro seniory znamená zvyknout si na nový režim a denní rutinu. Adaptace na nové bydlení, styl stravování i péči o zdraví může být zpočátku náročná, je tak velmi důležité mít trpělivost a snažit se přizpůsobit novým zvykům. Anebo si vytvořit svoje zvyky. Vlastní denní rutina třeba v podobě cvičení nebo odpočinku jistě přispěje k lepšímu pocitu a pohodlí v novém prostředí. 

Aktivity  

Domovy pro seniory se snaží nabízet nejrůznější činnosti a společenské události respektující potřeby a zájmy jednotlivých obyvatel. Pořádají večírky, koncerty, cvičení, přednášky, zájmové kroužky či aktivizační techniky. Zároveň by si klienti měli zachovat své zájmy, pokračovat v tom, co je baví a naplňuje. Zkrátka si udržovat aktivní životní styl. 

Spojení s rodinou  

Spojení s rodinou má pro duševní a emocionální pohodu velký význam. Nový domov nenabádá k přerušení komunikace s rodinou a přáteli. Naopak. Udržování kontaktu s rodinou a přáteli pomáhá zůstat ve spojeni se světem a zachování si pocitu, že není odříznut od vnějšího světa. Dnešní doba navíc skýtá nespočet možností, jak se svými blízkými komunikovat. Kromě fyzických návštěv se  dá využít telefonu, e-mailu nebo videokonferencí. 

Podpora 

Vyjma rodiny a přátel lze podporu hledat též u personálu, který se stará o pohodlí a zdraví klientů domova pro seniory. Se zaměstnanci je třeba nebát se vést otevřenou komunikaci a v případě jakýchkoli zdravotních i jiných potíží či pocitu osamělosti na ně obrátit a požádat o pomoc.  

Nové zkušenosti  

Další způsob, jak si zvyknout na „nový“ představuje otevření se novým zkušenostem a využít příležitostí, které domov pro seniory nabízí. Například, přihlásit se do kurzů jazyků, počítačové gramotnosti nebo různých uměleckých aktivit; také se angažovat v dobrovolnických činnostech nebo pomáhat ostatním obyvatelům domova. 

Pozitivní přístup 

Nezůstávat uzavřen v sobě a plakat nad tím, co už bylo, přijmout novou životní situaci, vyrovnat se s ní a najít způsoby, jak přijmout změny, zaměřit se na to, co je v dosahu, a užívat si každý den ... Snadno se řekne, ale ne vždy se to podaří během pár dní. V tomto případě je velmi důležité nepodléhat panice, být trpělivý a dát zkrátka novému prostředí šanci.   

K úspěšné adaptaci vede též výběr kvalitního domova s možností si místo předem prohlédnout, pohovořit si s personálem, a vytvořit si tak představu o svém budoucím domově. Zkrátka, připravit se na to.  


Autor: redakce Proprarodiče.cz

Bydlení Podpora, pomoc, péče




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes