Jak zvládat pobyt v nemocnici
Pobyt v nemocnici bývá z hlediska psychiky často velmi náročný pro každého, zejména pak pro seniory. Existuje však několik strategií, jež pomohou tuto situaci zvládnout čili překonat obtíže spojené s nemocničním pobytem a urychlit proces zotavení.
Zdroj: Shutterstock
Klíčovou roli ve zvládání pobytu v nemocnici hraje komunikace se zdravotnickým týmem, podpora blízkých, aktivity, dodržování zdravé stravy a dostatečného příjmu tekutin, pohodlného prostředí, ale i péče po propuštění z nemocničního zařízení. Zkrátka, podstatné je, aby se senioři během svého hospitalizačního pobytu cítili co nejvíce pohodlně a bezpečně.
Komunikace
Otevřená a jasná komunikace tvoří základ pro zajištění optimální péče. Neměl by být důvod bát se zeptat na svůj zdravotní stav, léčebný plán, případně na léky či procedury. Lékaři a především pak sestry či zdravotníci, představují pro seniory pobývající v nemocnici významnou oporou. Vysvětlí vše potřebné a pomohou zvládnout úkony každodenní potřeby, takže by senioři neměli váhat obrátit se na ně se svými otázkami.
Podpora blízkých osob
Rodinná podpora a přítomnost blízkých lidí jsou pro hospitalizované seniory velmi důležité. Návštěva příbuzných nebo přátel jim poskytuje morální podporu a pomáhá jim v organizaci a zvládání různých záležitostí během pobytu.
Aktivita
I když je pro seniory pobyt v nemocnici omezující, je důležité, aby zůstali aktivní. Důraz by měl být kladen na udržení aktivity i během nemocničního pobytu. Nabízí se lehká cvičení a jiné činnosti zahánějící nudu, například četba, společenské hry, ale i procházky po nemocničních chodbách nebo areálu (ovšem za předpokladu, že to povolí lékař).
Výživa a tekutiny
Dodržování zdravé stravy a dodržování pitného režimu představuje pro seniory během pobytu v nemocnici zásadní bod. Sami pacienti, případně jejich blízké či pečující osoby, by se měli zajímat o jídelníček a dbát na dostatečný příjem výživných potravin a tekutin. Samozřejmostí by měl být individuální přístup respektující nařízenou dietu.
Pohodlné prostředí
Vytvoření pohodlného prostředí ve svém nemocničním pokoji pomocí oblíbených předmětů – fotografií, knih nebo třeba oblíbená deka připomínající domov - může přispět k pocitu útěchy a poskytnout pocit pohodlí.
Následná péče
Nedílnou součást léčby tvoří bezesporu též dodržování lékařských pokynů po propuštění z nemocnice. Péče v domácím prostředí je jistě mnohem příjemnější, avšak sami senioři anebo pečující osoby nesmí zapomínat na pravidelné ambulantní kontroly a pokračovat v nastaveném léčebné režimu.
Nemocnice jsou ve většině případů vnímány jako stresující prostředí. Je velmi důležité uvědomit si, že každý pobyt v tomto zařízení je individuální a závisí na zdravotním stavu, léčbě i psychickém a emocionálním rozpoložení. Pokud je to možné, pomáhá dodržování vlastních každodenních rutin, jako je hygiena, cvičení, procházky, četba nebo sledování oblíbeného seriálu.
Vaše redakce PROPRARODIČE