Jak je důležitý kontakt seniorů se zvířaty

30.01.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Kontakt se zvířaty má pro seniory mnoho výhod a přínosů. Podle odborné literatury existuje řada důvodů, proč je důležité propojovat seniory se zvířaty nejen ve formě terapeutických aktivit.

Jak je důležitý kontakt seniorů se zvířaty

Zdroj: Pixabay.com


Interakce se zvířaty snižuje pocit osamělosti a deprese, poskytuje přiměřenou fyzickou aktivitu přispívá k posilování svalů a kondici. Zvířata také podporují navazování nových přátelství a vznik pozitivních mezilidských vztahů, což je pro seniory, kteří se mohou cítit izolovaní, důležité. Vzájemné působení stimuluje rovněž kognitivní schopnosti a pomáhá seniorům lépe vyjádřit své emoce. Zvířecí terapie je dle odborné literatury účinným nástrojem pro zlepšení celkové kvality života seniorů.  

Emoční podpora 

Prvním důležitým faktorem je emoční podpora. Starší lidé totiž často trpí pocitem osamělosti nebo izolace, zejména pokud jsou jejich blízcí daleko nebo už nežijí. Zvířecí společníci člověka emocionálně podpoří, jejich přítomnost pak snižuje stres a úzkost a zlepšuje náladu. Navíc, mnohdy nabízí nový smysl života. 

Fyzická aktivita 

Další aspekt představuje fyzické zdraví seniorů. Například pravidelné procházky se psem napomáhají k posilování svalů a kondici seniorů, tedy k přiměřené fyzické aktivitě. Kontakt se zvířaty může dokonce snižovat krevní tlak a třeba i takzvané bušení srdce. Kromě procházek udržuje seniorskou populaci v pohybu i péče o zvířecího společníka. 

Sociální interakce 

Zvířata také podporují sociální interakce mezi seniory i širší populací. Studie ukazují, že v přítomnosti zvířat se seniorům snadněji navazují nová přátelství a vznikají pozitivní mezilidské vztahy. Zvířata působí jako "ledoborce" a mohou snižovat bariéry mezi lidmi, což je zvláště důležité pro seniory, kteří se mohou cítit izolovaní.  

Kognitivní stimulace 

Senioři, kteří tráví čas trénováním nebo učením svého zvířecího společníka, zlepšují mimo jiné rovněž své kognitivní schopnosti. Zvířata mohou pomoci ke stimulaci paměti, pozornosti a schopnosti soustředit se. Například starší lidé, kteří se starají o zvíře, musí plánovat jejich péči a sledovat jejich potřeby, což je dobrý trénink pro mozek.  

Komunikace 

Zvířecí terapie také může seniorům napomoci ke k lepším komunikačním dovednostem a vyjadřování svých emocí. Mnoho seniorů, zejména těch s demencí, mívá potíže s verbální komunikací, zvířata tak pomáhají jako neutrální prostředníci, kterým se senioři mohou otevřít a vyjádřit své pocity. 

Struktura a odpovědnost 

Péče o zvířecího společníka poskytuje seniorům pocit struktury a odpovědnosti. Starší lidé, kteří se starají o svého mazlíčka, mají pevnější denní rutinu a cítí se užiteční. 

Ačkoli domácí zvířátka mohou hrát ve zlepšení kvality života seniorů velmi prospěšnou roli, je nutné si uvědomit, že kontakt se zvířaty není pro každého. Někteří lidé mohou mít alergie nebo obavy z určitých druhů zvířat, a proto je třeba respektovat individuální preference a zdravotní potřeby každého seniora. 


Vaše redakce PROPRARODIČE

Zdraví Aktivity




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes