Indičtí běžci v okrasné zahradě: proti slimákům a pro krásu

12.06.2024 Český zahrádkářský svaz, z.s.

Před lety jsme bránili zahradu před plzáky sběrem. Sbírali jsme hlavně brzy ráno. Pak nás zaujali indičtí běžci a pustili jsme se do chovu.

Indičtí běžci zkušenosti

Autoři: Eva a Miroslav Sedláčkovi (zdroj:izahradkar.cz)

Zásadní význam pro nás měla informace, že indičtí běžci nezničí zahradní rostliny. Kachny tohoto plemene váží jen něco málo přes dva kilogramy a pohybují se s takovou lehkostí, že jeho šlápnutí do záhonu ničemu neublíží.

Indičtí běžci potřebují běhat

Předpokladem úspěšného chovu je dostatečný výběh. Je to běžec doslova a do písmene, proto potřebuje prostor. Na rozdíl od ostatních druhů kachen jsou indičtí běžci čilí, celý den aktivní, shánčliví. Pro jeden pár se doporučuje přibližně 700 m2 travnaté plochy.

Jako každá kachna potřebuje k životu alespoň malou vodní nádrž. Pokud jim nelze umožnit přístup na rybník nebo protékající potok, postačí jim i plastová vanička. Vodu je ovšem třeba často měnit s ohledem na její rychlé znečištění. Běžci ve srovnání s ostatními kachnami na vodě nepobývají nijak dlouho, vykoupou se a hned se vracejí hledat něco k snědku.


Voda je pro indické běžce přirozeným prostředím  

Velký výběh usnadňuje krmení

Kachny neustále šmejdí v trávě a potravu si od jara do podzimu nacházejí samy. Nejraději pátrají na čerstvě posekaném trávníku, ale podnikají výpady i do vyšší trávy nebo do záhonů. Mezi rostlinami se pohybují hbitě a rostliny samotné je téměř nezajímají.


Stále aktivní běžci hledají potravu  

Vybírají všechno živé pod rostlinami a neunikne jim opravdu nic. Za vegetace vystačí ve velkém výběhu s přikrmováním. V zahradě si najdou vše, co potřebují. Na druhou stranu platí, že indický běžec nemůže žít pouze ze slimáků a plzáků. Potřebuje i běžnou potravu. Tu by měla zajišťovat speciální krmná směs pro indické běžce obsahující nezbytně důležité komponenty včetně vitaminů.

V kachníku udržujeme sucho a čisto, aby běžci zůstali zdraví a pohybliví. To platí zejména pro zimní období.

Se suchým zázemím vybíhají na sníh

V zimě běžci nijak netrpí, pokud jim zajistíme suchý, proti mrazu zateplený kachník. Přes den jsou venku, kde spokojeně pobývají i na sněhu, pokud teplota neklesne pod –5 °C.

Při nižších teplotách je třeba nechat běžce uvnitř kachníku a umístit tam misku s granulemi a pítko. Je to nezbytné, přestože kachny v kachníku vodu trochu vycákají. Častěji pak podestýláme hoblinami, abychom udrželi čistotu a sucho. Při nižších teplotách jim venku mohou namrznout běháky, což by pro ně bylo fatální.

V zimě doporučujeme výběh zmenšit a zajistit, aby kachny měly možnost přes den sedět na slámě. Výhodné je využít ve výběhu všechny úkryty, kam by se indičtí běžci mohli uchýlit a kde by se cítili bezpečně a hlavně byli v suchu.

Ideální a přirozený je například menší přístřešek, přírodní úkryt z rostlin a keřů s podestýlkou ze slámy nebo hromadou listí. Na noc je však každopádně zavíráme v létě i v zimě, hlavně proto, že existuje nebezpečí od predátorů, jako je kuna, lasička, liška, případně i draví ptáci aj.

Indické běžce nechováme jednotlivě. Jsou to mírumilovní a společenští tvorové, kteří nového člena hejna přijmou bez větších problémů a šarvátek. Velmi rychle si zvyknou na hlas svých chovatelů. Jakmile je na zahradě spatří, hned mu běží naproti s velmi radostným hlasitým projevem.


S kachníkem pomohl truhlář  

Indičtí běžci v kachníku

Začínali jsme se třemi běžci: kačerem Donaldem a kachničkami Káčou a Beruškou.

Nejnáročnějším úkolem bylo zhotovit vhodné obydlí, tedy kachník. Okrasné zahradě nemohl udělat ostudu svým vzhledem, ale současně měl poskytnout optimální podmínky k chovu, jak nám je poradili zkušení chovatelé.

Prioritou bylo, abychom pamatovali na údržbu vnitřního prostoru během zimy, ke které patří pravidelná výměna podestýlkových hoblovaček, a také na bezpečná uzavíratelná dvířka, které kachny ochrání před dravci.

Pomohl truhlář. Postavil kachník s půdorysem 100 x 150 cm, vysoký 80 cm a odklápěcí sedlovou střechou. Mezi vnitřní a venkovní plášť z palubek umístil tepelnou izolaci – tvrzený polystyrén. Izoloval i podlahu pokrytou PVC. Střechu pokryl asfaltovým šindelem hnědočervené barvy. Původně instalované okénko z izolačních skel jsme v létě nahradili důležitou větrací mřížkou.

Kachník jsme umístili na travnatou plochu vedle stepní partie, jejíž součástí je i přírodní okrasná vodní nádrž s menší štěrkovitou mělčinkou.

Další vodní nádrž, ve které rostou lekníny a pobřežní rostliny odstínili nízkým (0,4 m), drátěným plůtkem. Zamezili jsme tak kachničkám, aby oždibovaly vodní rostliny s měkkými listy (např. lekníny, modrásku, blatouchy apod.). Rostlin s tužšími listy, jako je kosatec, šmel okoličnatý, letní primule (Primula japonica), orobinec nejmenší aj., si běžci nevšimnou.


V okrasné zahradě to běžcům sluší  

Veselí běžci těší nás i návštěvy

Každý den nás i naše návštěvníky běžci potěší svým veselým a hravým chováním. Připomínají pochodující tučňáky, mají však rozmanité zbarvení. Ve vodě jsou šťastní, potápějí se, ale i tak se brzy vracejí do zahrady.

Indičtí běžci oživili naši okrasnou zahradu, potvrdilo se nám, že jsou přírodní a krásnou alternativou i pro likvidaci slimáků.


Autoři a fota: Eva a Miroslav Sedláčkovi (zdroj: izahradkar.cz)

Zajímavost Zahrada




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes