Dávky a příspěvky, kam se obrátit
Potkala vás nepříznivá životní událost jako nemoc nebo těžký úraz? Pečujete o dítě, nemocného člena rodiny nebo starší rodiče? Víte, na co máte v těchto situacích nárok a kam se obrátit? Vyznat se ve složitém systému dávek není vždy jednoduché.
Zdroj: nzip.cz
Aktuální a podrobné informace k systému sociálního zabezpečení a kompletní seznam dávek naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a České správy sociálního zabezpečení. Poradí vám i na úřadech práce, sociálních odborech nebo pobočkách České správy sociální zabezpečení ve vaší obci či městě.
Co dělat v případě nemoci vaší nebo člena rodiny?
V případě, že jste zaměstnaný nebo jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a platíte si nemocenské pojištění, máte nárok na nemocenskou po dobu pracovní neschopnosti. Tato dávka se vyplácí od 15. dne nemoci. Nemocenská je jedna z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění. Předtím budete dostávat od zaměstnavatele náhradu mzdy. Pokud potřebuje pomoc někdo z vašich blízkých, který je nemocen, máte nárok na ošetřovné. Ošetřovaný musí s vámi žít ve společné domácnosti (neplatí pro dítě mladší 10 let). Tuto dávku můžete čerpat nejdéle 9 dní. Pokud jste rodič samoživitel a staráte se o dítě mladší 16 let, tak až 16 dní. Rodiče se mohou v ošetřování jednou vystřídat. V případě, že někdo z vaší rodiny potřebuje delší ošetřování např. po propuštění z nemocnice, můžete čerpat tzv. dlouhodobé ošetřovné až po dobu 90 dnů. Pokud zaměstnavatel nesouhlasí s udělením volna pro tyto účely, musí prokázat, že tomu brání vážné provozní problémy.
Mateřská, otcovská nebo rodičovská dovolená – jak dlouho trvá a kde se žádá?
Peněžitý příspěvek v mateřství získáte, pokud si platíte nemocenské pojištění, a to nejméně po dobu 270 kalendářních dní během dvou let předcházejících nástupu na mateřskou. Jeho výše závisí na výši vaší mzdy. Mateřskou dovolenou můžete čerpat nejdříve od osmého týdne před očekávaným termínem porodu, nejpozději od šestého týdne. Dávka vám bude vyplácena celkem 28 týdnů, když se vám narodí dvojčátka nebo vícerčata 37 týdnů. V případě, že nemáte na tuto dávku nárok, můžete požádat rovnou o rodičovský příspěvek, což je dávka státní sociální podpory. Tatínek může čerpat tzv. otcovskou dovolenou, o kterou požádá svého zaměstnavatele. Nárok na ni má pouze, pokud si platí nemocenské pojištění. Trvá 2 týdny a musí ji vyčerpat do 6 týdnů od narození dítěte (platné od 2022).
Máte nárok na porodné?
Porodné se vyplácí rodinám s nízkými příjmy, nedostane ho tedy každá rodina. Výše porodného činí 13 tisíc korun na první dítě a 10 tisíc korun na druhé dítě. Jestli na něho máte nárok, zjistíte na úřadu práce, jedná se o dávku státní sociální podpory.
Pečujete o dítě mladší 4 let?
Po skončení mateřské dovolené máte nárok na rodičovský příspěvek. O tuto dávku žádáte na úřadu práce (odbor státní sociální podpory) podle místa vašeho trvalého bydliště nebo v místě, kde skutečně žijete. Příspěvek nelze vyplatit najednou, ale celkovou částku si můžete individuálně rozložit do měsíčních dávek. Změnu ve vyplácení můžete provést jednou za tři měsíce. O příspěvek může požádat i otec dítěte. Rodiče se tak mohou v péči vystřídat. Rodičovský příspěvek musíte vyčerpat nejpozději do čtyř let věku dítěte a můžete ho pobírat jen na nejmladší dítě v rodině. V případě, že se vám narodí další dítěte lze nově požádat o jednorázové doplacení příspěvku, který jste čerpali na starší dítě.
Máte nárok na přídavky na děti?
Přídavek na dítě získáte, pokud je příjem vaší rodiny nižší než určitý násobek částky životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmů doložených rodinou. Příjem rodiny se posuzuje za poslední 3 měsíce a počítá se do něho např. i rodičovský příspěvek. Vyřídíte ho, jako ostatní dávky státní sociální podpory, na pobočce úřadu práce podle místa vašeho trvalého bydliště nebo skutečného pobytu.
Neplatí vám druhý rodič dítěte výživné?
Pokud vám druhý rodič vašeho dítěte neplatí soudem schválené výživné, máte nově nárok na tzv. náhradní výživné, které se vyplácí v maximální výši 3000 Kč za měsíc. Obraťte se na příslušný úřad práce, kde vám jistě se žádostí pomohou.
Máte nárok na příspěvek na bydlení?
V případě, že vaše příjmy nestačí pokrýt náklady na bydlení např. nájem a různé poplatky (např. elektřinu, plyn, vodu), můžete požádat o příspěvek na bydlení. Nezáleží, jestli jste vlastníkem bytu nebo jste v nájmu. Výše nákladů na bydlení je omezena a liší se podle velikosti obce. Žádost o dávku se podává na úřadu práce podle místa skutečného pobytu žadatele.
Máte nárok na dávku pomoci v hmotné nouzi?
Pokud se ocitnete v nouzi a nemáte prostředky na základní potřeby jako je dostatek jídla, ošacení nebo hygienické potřeby, mohou vám být přiznány dávky sociální pomoci. Tyto dávky jsou určeny lidem, kteří se ocitli v krizi a mají jim pomoci opět se postavit na vlastní nohy. Jedná se o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.
Máte nárok na příspěvek na péči?
Pokud vy nebo vaši blízcí potřebují kvůli zdravotnímu stavu pomoc při každodenních činnostech, můžete požádat o příspěvek na péči. Jeho výše se liší podle stupně závislosti. tzn. jak se příjemce dokáže o sebe samostatně postarat. O dávce se informujte na pobočkách Úřadu práce v místě vašeho trvalého pobytu nebo pobytu vašeho blízkého. Pozor, musíte vždy žádat sami nebo musíte být žadatelem zmocněni.
Potřebujete po vážném úrazu nebo nemoci speciální pomůcky nebo podporu?
Podle vašeho zdravotního stavu můžete mít nárok na příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a na průkaz osoby se zdravotním postižením. Pro vyřízení se obraťte na úřad práce podle místa vašeho trvalého pobytu a požádejte o dávku pro osoby se zdravotním postižením.
Potřebujete kvůli svému zdravotnímu stavu invalidní důchod?
Pro přiznání invalidního důchodu je nutné zjištění stupně invalidity a potřebná doba sociálního pojištění. Doba pojištění se nevyžaduje v případě, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Přiznání invalidního důchodu je složitý proces, pomůže vám ošetřující lékař a pracovníci poboček České správy sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.
Máte nárok na starobní důchod?
Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit dvě podmínky, a to dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Informujete u svého zaměstnavatele nebo na pobočkách ČSSZ.
Máte nárok na podporu v případě úmrtí partnera/ky, manžela/ky, rodiče?
V případě úmrtí blízké osoby můžete mít nárok na tzv. pozůstalostní důchody. V případě, že vám zemře manžel nebo manželka, tak vám po splnění podmínek daných zákonem může náležet vdovský nebo vdovecký důchod. Pokud nezaopatřenému dítěti zemře rodič, může mít nárok na sirotčí důchod. Pohřebné se vyplácí pouze v případě, že zemře nezaopatřené dítě. V těchto nelehkých případech vám poradí na pobočkách ČSSZ.
Zdroj: www.nzip.cz