Cyklista - základní zásady bezpečné jízdy
Jízdní kolo není jen dopravním prostředkem, ale v současnosti je také důležitým sportovním náčiním pro využití volného času. Základním pravidlem pro cyklistu by mělo být to, že vždy dodržuje pravidla pohybu na pozemních komunikacích a má jízdní kolo vybavené dle platných předpisů. Správný cyklista je rovněž řádně oblečen tak, aby byl dostatečně viditelný, a je vybaven bezpečnostními prvky, které jej ochrání, případně mohou zmírnit následky nepředvídatelných událostí.
Senior bez nehod (zdroj: Platforma VIZE 0, z.ú.)
A na co tedy pamatovat?
DBEJTE NA STAV KOLA A JEHO VÝBAVU
Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, přední bílé a zadní červené odrazky a světla, zvonek (byť není povinný), vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Při jízdě vždy používejte cyklistickou přilbu (do 18 let věku je povinná) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.
SNAŽTE SE VIDĚT A BÝT VIDĚNI
Na kole i na sobě mějte reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti zapněte osvětlení vpředu i vzadu.
VYHNĚTE SE ALKOHOLU A OMAMNÝM LÁTKÁM
Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. I cyklista je řidič – řídí nemotorové vozidlo.
VYDEJTE SE JEN NA CESTU, KTEROU ZVLÁDNETE
Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.
BUĎTE PŘEDVÍDATELNÍ
Při jakékoliv změně směru jízdy dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že je ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte zamýšlený úkon. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a v případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy.
JEZDĚTE VPRAVO
Na silnici i na stezce jezděte vpravo, dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.
POUŽÍVEJTE CYKLISTICKÉ PŘILBY
Vážná cyklistická nehoda se může stát komukoli, kdykoli, kdekoli a v jakékoli rychlosti. V polovině všech cyklistických nehod je zasažena jezdcova hlava – buď střetem s autem, dlažbou nebo obrubníkem. Zhruba 37 procent usmrcených cyklistů mohlo žít, pokud by měli na hlavě řádně připevněnou kvalitní přilbu. Pokud cyklista jede rychlostí 15 km/h a spadne po hlavě dolů, odpovídá jeho pád skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru. Pokud cyklista jede rychlostí 25 km/h a spadne z kola na hlavu, rovná se jeho pád skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton. Pokud dojde ke kolizi cyklisty s automobilem a kolo jelo rychlostí 15 km/h a auto 35 km/h, síla nárazu cyklisty se rovná rychlosti 50 km/h a odpovídá skoku z výše 10 m.
Zdroj: Platforma VIZE , z.ú. - edukativní průvodce bezpečným chováním seniorů v silničním provozu SENIOR BEZ NEHOD