Které okrasné dřeviny prořezávat v bezmrazých dnech ledna
Pravidelný řez je důležitý také pro zachování tvaru okrasných dřevin, k prosvětlení korun stromů a pro bohatou násadu květů.
Větve tavolníku můžeme v bezmrazém lednu seříznout hluboce. Kvete v létě a plodenství zdobí keř také v zimě. Foto Shutterstock
U jednotlivých druhů rostlin je však třeba vzít v úvahu, na jakém dřevě se u nich tvoří květy.
Keře s květy na jednoletých výhonech
Hluboce řežeme keře kvetoucí v létě na novém dřevě jednoletých vyzrálých výhonů – komule (Buddleia), ořechoplodce (Caryopteris), tavolníky (Spiraea bumalda, S. japonica, S. douglasii).
Keře kvetoucí na krátkých výhonech
Zmlazujeme a prosvětlujeme volně rostoucí keře kvetoucí na krátkých výhonech vyrůstající ze starého dřeva: okrasné jabloně (Malus), kaliny (Viburnum), trojpuk (Deutzia), pustoryl (Philadelphus), hloh (Crataegus), dřín (Cornus), dřišťál (Berberis), skalník (Cotoneaster), čimišník (Caragana) aj. Zimní zmlazení u nich doplníme zkrácením dlouhých výhonů, abychom podpořili tvorbu postranního obrostu, a tím i nasazení květních pupenů pro příští rok. Dobré je odstraňovat staré dřevo a prosvětlovat dřevinu.
Časně kvetoucí okrasné dřeviny ani neprostřiháváme
Časně kvetoucí okrasné dřeviny a ty, u kterých se zakládají květy v pupenech již v předešlém roce – zlatici (Forsythia), štědřenec (Laburnum), šeřík (Syringa), lýkovec (Daphne), okrasné slivoně a třešně –, neprořezáváme ani neprostřiháváme.
Opadavé živé ploty
Během ledna můžeme sestřihávat a hluboce zmlazovat živé ploty z opadavých dřevin – ptačího zobu (Ligustrum), habru (Carpinus), javoru babyky (Acer campestre) a dřínu (Cornus).
Škumpě (Rhus) a zimolezu (Lonicera) odřežeme přestárlé výhony těsně u země. Porostou bujně, někdy až příliš.
- Většinu ostatních druhů prořezáváme nejdříve ve druhé polovině února.
Zdroj: časopis Zahrádkář